Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pôrodná asistentka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
5. 12. 2018 18:10 Zdravotníctvo od SITA

Návrh OĽaNO, ktorý mal upraviť uznávanie praxe v pôrodnej asistencii, neprešiel

Poslanci OĽaNO pri svojom návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti argumentovali, že systém uznávania praxe v pôrodnej asistencii je nastavený nesprávne, pretože získané zručnosti nereflektuje objektívne.

Návrh poslancov z hnutia OĽaNO, ktorý mal upraviť uznávanie praxe v pôrodnej asistencii, v parlamente neprešiel.

Poslanci totiž ich novelu zákona o zdravotnej starostlivosti v stredajšom hlasovaní neposunuli ani do druhého čítania.

Poslanci OĽaNO pritom argumentovali, že systém uznávania praxe v pôrodnej asistencii je nastavený nesprávne, pretože získané zručnosti nereflektuje objektívne.

„Je preto veľmi dôležité, aby deklarovaná prax odrážala skutočne nadobudnuté zručnosti, vedomosti a schopnosti,“ píše sa v predkladacej správe.

Sestry a pôrodné asistentky nie sú to isté

Podľa nej napriek niekoľkým prienikom v činnostiach vykonávaných sestrami a pôrodnými asistentkami, sú obe povolania nielen odbornou, ale aj laickou verejnosťou považované za samostatné.

Rozdielnosť oboch povolaní vyplýva aj z opisu činností tvoriacich ošetrovateľskú prax a činností tvoriacich prax pôrodnej asistencie. Preto nie je možné stavať na roveň ošetrovateľskú prax nadobudnutú každodenným výkonom ošetrovateľskej starostlivosti s ošetrovateľskou praxou získanou poskytovaním pôrodnej asistencie.

Návrhom novely sa po vzore ošetrovateľskej praxe precizovala definícia praxe pôrodnej asistencie.

Upraviť chceli aj vzdelávanie

Taktiež sa upravoval aj okruh špecializačných študijných odborov, ktorých absolvovanie je podmienkou pre odbornú spôsobilosť tzv. „zodpovednej osoby“. Tá je zodpovedná za poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb a v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Ďalšou navrhnutou zmenou bolo zrušenie nevhodne zavedenej legislatívnej skratky „zariadenia sociálnej pomoci“ v zákone.

Poslednou navrhovanou zmenou bolo využitie sestry samosprávneho kraja na výkon dozoru pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti a starostlivosti v pôrodnej asistencie v zdravotníckych aj nezdravotníckych zariadeniach.

Odporúčané články

Stratifikácia ústavným zákonom sa odbornej verejnosti nepozdáva Stratifikáciu najprv schváli vláda, potom bude Kalavská rokovať so stranami

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X