Návrh rozpočtu zdravotníctva nemôže priniesť zlepšenie, tvrdí Zväz ambulantných poskytovateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lekár, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Návrh rozpočtu zdravotníctva na rok 2020 podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) nemôže priniesť zlepšenie. Takýto rozpočet podľa zväzu neprinesie ani zefektívnenie a dlhodobo očakávané a požadované systémové zmeny fungovania zdravotníctva. „Opakovane upozorňujeme, že tak ako aj v tomto roku, pri nedostatočnom rozpočte pre zdravotníctvo bude aj naďalej pokračovať redukcia ambulancií, bude sa zhoršovať dostupnosť, čaká nás predlžovanie čakacích dôb v čakárňach a nevyhneme sa zrejme ani zániku detských ambulancií a kolapsu starostlivosti o našich najmenších,“ konštatovala predsedníčka predstavenstva a výkonná riaditeľka ZAP Zuzana Dolinková.

Systémová zmena podľa nej neznamená zaplátanie katastrofy na poslednú chvíľu, ale systematické budovanie konceptu, ktorého súčasťou je aj v rámci projektu stratifikácie budovanie stabilného a funkčného ambulantného systému, na čo je potrebný dostatok financií.

Zhoršovanie stavu zdravotníctva

Ako uviedol ZAP, vláda, ktorá toleruje názor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, že predložený návrh rozpočtu v kapitole zdravotníctvo pre rok 2020 je vyrovnaný a na ďalší rok je do zdravotníctva rozpočtovaných dosť prostriedkov, nemôže od tohto rezortu očakávať predkladanie opatrení, ktorých cieľom je reálny nárast počtu zdravotníckych pracovníkov a zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ak bude ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská naďalej považovať za neprimerané oprávnené požiadavky ZAP-u, a to na úrovni 60 eur za jednu hodinu práce ambulantného lekára, ktoré by mali pokryť plat lekára a sestry, prenájom priestorov a prevádzkových nákladov, nemôžeme perspektívne očakávať žiadnu stabilizáciu celého sektora,“ uvádza zväz v tlačovej správe. Pri tomto prístupe MZ SR, poslancov NR SR a ostatných zainteresovaných nás podľa ambulantných poskytovateľov čaká kontinuálne zhoršovanie stavu celého slovenského zdravotníctva.

Vyjadrujú krajné znepokojenie

V mene ZAP chcem preto vyjadriť krajné znepokojenie nad ďalším vývojom v zdravotníctve. Vieme, že nie je možné zo dňa na deň dosiahnuť cieľ adekvátnych prostriedkov určených na zdravotníctvo, ale bez snahy vykročiť ústrety vytýčenému cieľu nie sme schopní do budúcnosti garantovať fungovanie zdravotníctva v našom štáte,“ konštatovala Dolinková.

Každý rok sa má podľa nej zvyšovať rozpočet pre zdravotníctvo minimálne o 0,3 percentuálneho bodu, optimálne o 0,5 percentuálneho bodu HDP. „Aby sme dosiahli minimálne priemernú úroveň verejných výdavkov na zdravotníctvo krajín EÚ – 15,“ uzavrela výkonná riaditeľka ZAP.

Agentúra SITA požiada o reakciu ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáZuzana Dolinková