Návrh vyhlášky MZ má priniesť viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov

Eura_mnozstvo.jpg
Foto: Pixabay.com

Návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR (MZ), ktorou sa stanovia skupiny viacročných nákladových skupín, má priniesť viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Podľa predbežnej informácie k návrhu sa do prerozdeľovacieho mechanizmu dopĺňa nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie.

Zlepší sa postavenie zdravotných poisťovní

„V situácii, kedy zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom,“ uviedla hovorkyňa.

Preto sa podľa nej navrhuje nový parameter – viacročné nákladové skupiny, podľa ktorého sa na základe nákladov z posledných troch rokov pre každého poistenca stanoví index rizika nákladov.

Prerozdelenie prostriedkov podľa chorobnosti pacientov

Stanovením indexov rizika nákladov na každý jeden parameter v prerozdeľovacom systéme sa objektívne prerozdelia prostriedky podľa chorobnosti pacientov. Podľa Eliášovej sa tak do budúcnosti budú dať lepšie predpokladať náklady na zdravotnú starostlivosť.

Práve zavedenie výšky historických nákladov do mechanizmu predstavuje hlavný dôvod na vypnutie nadlimitného prerozdelenia, ktorý sa z tohto dôvodu návrhom zákona vypúšťa.

Dopad navrhovaného nového parametra viacročných nákladových skupín a vypustenie parametra nadlimitnej sumy tak prinesú viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR