Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura_mnozstvo.jpg
Foto: Pixabay.com
5. 11. 2018 7:28 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Návrh vyhlášky MZ má priniesť viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov

Návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR (MZ), ktorou sa stanovia skupiny viacročných nákladových skupín, má priniesť viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Podľa predbežnej informácie k návrhu sa do prerozdeľovacieho mechanizmu dopĺňa nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie.

Zlepší sa postavenie zdravotných poisťovní

„V situácii, kedy zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom,“ uviedla hovorkyňa.

Preto sa podľa nej navrhuje nový parameter – viacročné nákladové skupiny, podľa ktorého sa na základe nákladov z posledných troch rokov pre každého poistenca stanoví index rizika nákladov.

Prerozdelenie prostriedkov podľa chorobnosti pacientov

Stanovením indexov rizika nákladov na každý jeden parameter v prerozdeľovacom systéme sa objektívne prerozdelia prostriedky podľa chorobnosti pacientov. Podľa Eliášovej sa tak do budúcnosti budú dať lepšie predpokladať náklady na zdravotnú starostlivosť.

Práve zavedenie výšky historických nákladov do mechanizmu predstavuje hlavný dôvod na vypnutie nadlimitného prerozdelenia, ktorý sa z tohto dôvodu návrhom zákona vypúšťa.

Dopad navrhovaného nového parametra viacročných nákladových skupín a vypustenie parametra nadlimitnej sumy tak prinesú viac ako 8 mil. eur pre chronicky chorých poistencov.

Odporúčané články

Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní Ochrana pacientov by sa mala zlepšiť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X