Navrhovaný rozpočet je podľa lekárov dôkazom, že prioritou vlády nie je zdravotníctvo

Lekár, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 20. novembra 17:25

Navrhovaný rozpočet pre rok 2020 je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) dôkazom, že prioritou vlády nie je zdravotníctvo. Slovenské zdravotníctvo je podľa komory pred kolapsom a plánované príjmy pre budúci rok vo výške 5,42 mld. eur nebudú dostačujúce.

Obavy z opakovania

Obávame sa, že to dopadne rovnako ako vlani, keď SLK koncom roku 2018 upozorňovala na to, že peniaze stačiť nebudú, hoci ministerstvo tvrdilo opak, a po troch mesiacoch to priznala aj vláda. Pokiaľ sa táto vláda a ministerstvo nezačnú správať tak, aby dokázali, že im na slovenských pacientoch naozaj záleží, môžeme o doťahovaní sa na vyspelé európske krajiny v zdravotnej starostlivosti iba snívať,“ píše komora vo svojom vyhlásení.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, ze vždy robí všetko pre to, aby bolo v sektore toľko peňazí, koľko reálne potrebuje.

„Ministerstvo zdravotníctva sa aktuálne ku konkrétnym číslam v navrhovanom rozpočte nebude vyjadrovať, nakoľko uvedený materiál ešte bude predmetom posudzovania v NR SR,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Kolaps zdravotníctva

Slovenské zdravotníctvo podľa SLK kolabuje a slovenskí pacienti sa právom cítia ohrození. Ako uviedla komora, na zdravotníctvo sa u nás vynakladá 5,4 % HDP, pričom v ostatných vyspelých krajinách Európskej únie ako Rakúsko či Nemecko sa toto číslo pohybuje nad 8 %.

Česi dávajú na zdravotníctvo 6,7 % HDP, a už teraz hovoria o nedostatočnom rozpočte a o ďalšom navýšení, aby sa priblížili k priemeru výdavkov vyspelých európskych krajín,“ dodala komora.

Zásadné reformy v zdravotníctve sa podľa SLK nedajú robiť bez peňazí. „Treba si uvedomiť, že len vnútorná zadlženosť v zdravotníctve je niekoľko miliárd eur. Kde chce rezort zobrať peniaze na avizovanú stratifikáciu nemocníc? Na reformu ambulantného systému? Na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov? Na vyriešenie absolútneho nedostatku lekárov?“ pýtajú sa zástupcovia SLK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora