NCZI: Po zavedení eHealthu sa bezpečnosť zdravotných záznamov pacientov zvýši

Kyberzlocin.jpg
Foto: Pixabay.com

Po implementovaní elektronického zdravotníctva (eHealth) na Slovensku podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) stúpne bezpečnosť záznamov oproti súčasnému stavu. „Po zavedení elektronického zdravotníctva na národnej úrovni sa bezpečnosť zdravotných záznamov pacientov zvýši,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ centra Peter Blaškovitš.

Ako informovala hovorkyňa NCZI Soňa Valášiková, v súčasnosti systém obsahuje 53 aplikácií. Každá aplikácia sa skladá z viacerých samostatných modulov.

Aplikácie sú z bezpečnostných dôvodov umiestnené na 86 fyzických serveroch a ďalších 77 virtuálnych serveroch. Spolu teda na 163 serveroch.

„Všetky servery sú ošetrené prísnymi bezpečnostnými pravidlami a prvkami. Overený prístup k serverom a dátam v súčasnosti zabezpečuje 39 fyzických bezpečnostných zariadení,“ dodala.

Národný systém je oddelený

Minulý týždeň v piatok zasiahol takmer stovku krajín sveta doteraz zrejme najrozsiahlejší počítačový útok škodlivým vydieračským softvérom.

Tzv. ransomware zablokoval prístup k počítačovým systémom a pýtal výkupné za ich opätovné sprístupnenie. Útok postihol najmenej 16 organizácií britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). Podľa BBC išlo o približne 40 organizácií a niekoľko ambulancií praktických lekárov.

Jednou z obetí masívneho útoku sa stala Fakultná nemocnica Nitra. Do utorka sa podarilo technikom sprevádzkovať približne 95 percent všetkých počítačov. Škody sa ešte stále nedajú odhadnúť, o žiadne dôležité údaje však nemocnica neprišla.

Ako informovala hovorkyňa NCZI, centra sa môže týkať vírus v prípade, že e-mail so zip prílohou otvorí niekto zo zamestnancov NCZI a následne sa začne šíriť e-mail po lokálnej sieti.

„Národný zdravotnícky informačný systém (NZIS) je však prevádzkovaný na oddelenej sieti s najvyššou mierou bezpečnosti, a teda tento informačný systém vírus neohrozí. Systém napadá koncové stanice, a tie nie sú priamo pripojené na NZIS,“ poznamenala Valášiková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií