NCZI spustilo registráciu na očkovanie detí vo veku od 12 rokov. Aké majú skúsenosti v zahraničí?

Očkovanie, deti, koronavírus
Očkovanie detí vo veku od 12 do 15 rokov vakcínou od Pfizer/BioNTech. Foto: Archívne, SITA/AP

Európska lieková agentúra koncom mája povolila používanie vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech u detí vo veku od 12 do 15 rokov, tento týždeň zámer schválila aj Európska komisia.

V utorok sa podľa plánu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) na Slovensku otvorila možnosť registrácie v Čakárni na očkovanie aj pre deti od 12 rokov. Otázkou však ostáva, koľko rodičov túto možnosť využije.

Z májového prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza totiž vyplýva, že polovica z viac ako tisíc respondentov nesúhlasí s tým, aby boli deti mladšie ako 16 rokov očkované proti ochoreniu COVID-19. Za očkovanie je 41 percent opýtaných, deväť percent sa nevedelo vyjadriť.

Sedem miliónov detí

Medzi odporcami očkovania detí sa ako najčastejšie argumenty uvádzajú tie, ktoré súvisia s rýchlosťou, akou bola vakcína vyrobená či s nejasnými nežiaducimi účinkami, ktoré po jej použití môžu ostať.

Doterajšie údaje z očkovania v Spojených štátoch, kde už bolo aspoň jednou dávkou zaočkovaných takmer sedem miliónov detí vo veku od 12 do 17 rokov, však ukazujú, že „problémov“ majú deti po očkovaní zásadne menej ako dospelí.

Američania tiež podľa aprílového prieskumu nadácie Kaiser Family Foundation majú k očkovaniu detí ďaleko pozitívnejší prístup ako Slováci. Až 30 percent opýtaných plánovalo svoje dieťa zaočkovať hneď ako sa bude dať, iba 19 percent bolo rozhodne proti.

Ďalších 26 percent sa rozhodlo s očkovaním vyčkať, kým nebude dostupných viac informácií a 19 percent uviedlo, že deti dajú zaočkovať iba v prípade, že to bude vyžadovať škola.

Pozitívny trend

Už teraz však očkovanie detí od 12 rokov v USA ukazuje pozitívne trend v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie. Podľa údajov American Academy of Pediatrics mali koncom mája najnižší počet nových prípadov nákazy u detí od októbra minulého roka.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AAP American Academy of PediatricsAgentúra FOCUSCDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbEMA Európska lieková agentúraFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečiv