Nečakaný výsledok prieskumu: Takmer polovica Slovákov nevie správne odstrániť kliešťa

ako správne vybrať kliešťa
Foto: Getty Images

Takmer polovica opýtaných nevie odstrániť kliešťa alebo by zvolila nesprávny postup. Vyplýva to z celoslovenského prieskumu lekární Dr.Max, do ktorého sa počas preventívnej kampane Dni zdravej pokožky zapojilo vyše deväťtisíc ľudí.

Prieskum ukázal, že takmer tretina opýtaných mala za posledné dva roky aspoň raz prisatého kliešťa. Približne štvrtina respondentov nevie o tom, že je možné očkovať sa proti kliešťovej encefalitíde, respektíve nevie o rôznych chorobách, ktoré sa môžu po prisatí kliešťom objaviť.

Témami kampane a s ňou spojeného prieskumu boli spálenie pokožky, alergické reakcie po uštipnutí hmyzom či letné infekcie.

Pred kliešťovou encefalitídou chráni vakcína

Ako uviedla farmaceutka Jana Varsová, kliešťovej encefalitíde je možné predchádzať očkovaním. Pokiaľ sa necháva človek zaočkovať prvý raz, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny. Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace.

„Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roka a dospelých,“ doplnila Varsová.

Tretina ľudí sa na slnku každoročne spáli

Prieskum sa zaoberal aj témou ochrany pred slnečným žiarením. Podľa neho viac ako polovica opýtaných, ktorí používajú ochranné prípravky na opaľovanie, nepoužíva žiadne prípravky na regeneráciu, ako sú krémy alebo oleje po opaľovaní.

Viac ako tri štvrtiny respondentov si aplikujú krém alebo olej na opaľovanie dva a viackrát počas jedného pobytu na slnku.

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že ochranu pred slnečným žiarením vôbec nepoužíva 20 % mužov a minimálne raz ročne sa spáli takmer tretina všetkých opýtaných.

S prihliadnutím na fakt, že nadmerné vystavovanie sa slnku bez adekvátnej ochrany môže vyvolať neželané spálenie, slnečné alergie, predčasné starnutie kože, ale aj závažné ochorenia, a každé spálenie od slnka pôsobí na ľudskú pokožku negatívne, ide o nelichotivo vysoké číslo,“ zhodnotila farmaceutka.

Niektorí nedodržiavajú základné hygienické návyky

Tretia oblasť prieskumu o nástrahách leta sa zameriavala na mykózy. Z jeho výsledkov vyplýva, že približne tretina respondentov prekonala za obdobie posledných dvoch rokov akékoľvek mykotické ochorenie.

Takmer 12 % opýtaných zároveň nedodržiava základné hygienické návyky, ako napríklad prevencia pred mykózou chodidiel. Plesňové ochorenie by vôbec neriešilo 5 % respondentov. Najviac z opýtaných by riešilo mykotické ochorenie protiplesňovými prípravkami z lekárne. Uviedlo to 60 % respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Varsová
Firmy a inštitúcie lekárne Dr.Max