Necelé tri týždne pred začatím olympiády potvrdili v Pekingu prvý komunitný prenos omikronu

Koronavírus, Čína, zimná olympiáda
Foto: ilustračné, SITA/AP

V čínskom hlavnom meste potvrdili prvý komunitný prenos variantu koronavírusu omikron. Infikovaná osoba žije a pracuje vo štvrti Chaj-tien na severozápade Pekingu a za posledné dva týždne nebola mimo hlavného mesta.

Nakazený človek príznaky pocítil vo štvrtok a v piatok test potvrdil, že je infikovaný ochorením COVID-19. Informovali o tom v sobotu čínski predstavitelia.

Blíži sa aj lunárny nový rok

Komunitný prenos omikronu v Pekingu tak potvrdili necelé tri týždne pred tým, ako sa v meste začnú zimné olympijské hry a zhruba dva týždne pred začiatkom osláv lunárneho nového roka.

Doteraz omikron nahlásili viaceré čínske mestá, vrátane mesta Tchien-ťin, z ktorého cesta de Pekingu vysokorýchlostnou železnicou trvá len 30 minút.

Nahlásili 119 nových prípadov

Čínski predstavitelia vyzývajú obyvateľov krajiny, aby počas osláv nového roku necestovali, ale aby zostali vo svojich mestách.

V sobotu Čína nahlásila 119 nových nákaz koronavírusom, pričom 65 infekcií bolo výsledkom komunitného prenosu. Od vypuknutia pandémie v krajine potvrdili 104 864 ochorení COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom