Nedostatok zdravotníkov vyriešili študentmi, takmer 250 ich nastúpilo do nemocníc a zariadení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ošetrovateľ, zdravotná sestra
Slovenskí zdravotníci by mali dostať od štátu odmenu vo výške 350 eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V pondelok 19. októbra nastúpilo do zdravotníckych zariadení takmer 250 študentov z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU), ktorí majú pomôcť s nedostatkom zdravotníckeho personálu.

Ich úlohou bude pomáhať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, organizácii či plnení povinností vyplývajúcich z epidemickej situácie, na ktoré majú odborné vedomosti a zručnosti. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Budúce sestry aj záchranári

Ako spresnila dekanka FZO Štefánia Andraščíková, od pondelka nastúpilo do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove takmer 50 študentov 3. ročníka, budúcich sestier z odboru ošetrovateľstvo a bezmála 30 študentov 2. a 3. ročníka zdravotníckych záchranárov z odboru urgentná zdravotná starostlivosť.

Ďalší študenti nastupujú do iných zazmluvnených zdravotníckych zariadení vo východoslovenskom regióne skoro vo všetkých mestách a okresoch. Ide aj o študentov v odboroch rádiologický technik, pôrodná asistentka, fyzioterapeut či študentov odboru laboratórne a vyšetrovacie metódy v zdravotníctve.

Viac o téme: Koronavírus

„Z našej fakulty je celkovo vyslaných takmer 250 študentov, mnohí z nich ale dobrovoľne vykonávali klinickú prax na základe dohody so zdravotníckym zariadením, a teda vypomáhali lekárom a zdravotníkom v ambulantnej, ale aj nemocničnej sfére aj pred účinnosťou usmernenia hlavného hygienika,“ doplnila Andraščíková.

Nepretržitá pevádzka

Na základe potrieb a požiadaviek zdravotníckych zariadení budú študenti zaradení do nepretržitej prevádzky jednotlivých kliník a oddelení v zdravotníckom zariadení, na triáž či mobilné odberové miesta.

„Logistika zaraďovania študentov na odborné pracoviská, ich poučenie o ochrane a bezpečnosti pri práci, jej zabezpečenie v núdzovom stave a v krízovej situácii je plne v kompetencii zdravotníckych zariadení,“ dodala dekanka PU.

Študenti vykonávajú klinickú prax na pracoviskách v počte hodín tak, ako to majú predpísané v študijnom programe. Tým si zároveň plnia podmienky pre ukončenie štúdia.

„Študenti v plnej miere akceptujú tento stav, uvedomujú si závažnosť celej situácie, ale sú pripravení v plnom nasadení pomáhať v zdravotníckych zariadeniach a plniť si aj za týchto neľahkých okolností svoje študijné povinnosti,“ uzavrela Andraščíková. Študentom, ktorí mali problém s dochádzaním na výkon služieb, poskytla univerzita ubytovanie v jej študentských domovoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna PolačkováŠtefánia Andraščíková
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovPrešovská univerzita v Prešove