Nemecko by mohlo pristúpiť k zmene v očkovaní, po prvej dávke AstraZenecy by ľudia mali dostať inú vakcínu

Virus Outbreak Canada
V Nemecku by mohli ľudí, ktorí dostali prvú dávku od AstraZenecy doočkovať inou vakcínou. Foto: archívne, Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Nemecké zdravotnícke úrady odporúčajú, aby ľudia mladší ako 60 rokov zaočkovaní proti koronavírusu prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca dostali druhú dávku inej očkovacej látky. Dôvodom sú obavy z tvorby krvných zrazenín.

Ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že odporúča ľuďom v spomenutej kategórii podanie druhej dávky vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločnosti Moderna, ktoré vyvinuli iným procesom.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Rezort však uviedol, že v individuálnych prípadoch môžu mladší ľudia dostať druhú dávku vakcíny od AstraZeneca, ak ju chcú a majú dôkladné lekárske posúdenie rizika. To platí aj pre vysoko rizikových ľudí mladších ako 60 rokov, ktorí čakajú na zaočkovanie prvou dávkou.

Správy o tvorbe zriedkavých krvných zrazenín po zaočkovaní vakcínou od AstraZeneca viedli v niektorých krajinách Európskej únie, vrátane Nemecka, k obmedzeniam používania danej látky na staršie vekové skupiny, ktorým hrozí vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechModernaPfizer