Nemecko pristúpilo k zmene očkovacej stratégie, vakcínu od AstraZeneca podajú aj ľuďom nad 65 rokov

Vakcína, očkovanie
Vakcínu od AstraZeneca dostanú po novom v Nemecku už aj ľudia nad 65 rokov. Foto: SITA/AP

Po Francúzsku zmenilo postoj voči vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca aj Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že túto očkovaciu látku budú môcť dostať aj osoby staršie ako 65 rokov. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

V Nemecku predtým schválili použitie vakcíny AstraZeneca iba pre osoby pod týmto vekovým limitom. Podobne ako vo Francúzsku, aj tam sa dosiaľ odvolávali na nedostatok údajov v prípade podania očkovacej látky starším ľuďom.

Viac o téme: Koronavírus

Tieto okolnosti viedli v Nemecku k verejnému skepticizmu v súvislosti s účinnosťou vakcíny. Tú niektorí Nemci odmietli, a tak veľa dávok zostalo nevyužitých. V stredu však Merkelová uviedla, že nedávne štúdie poskytli dostatok údajov na jej schválenie pre všetky vekové kategórie.

Vakcínu, ktorú spoločnosť AstraZeneca vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, vo veľkom rozsahu využívajú vo Veľkej Británii. Niekoľko európskych krajín ju však podávalo iba osobám mladším ako 65 rokov, a to aj napriek tomu, že Európska lieková agentúra (EMA) povolila jej aplikovanie všetkým dospelým bez ohľadu na vek.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra