Nemocnica Bory by mala zvládnuť pandémiu COVID-19 aj veľký nápor pacientov

Nemocnica Bory
Nemocnica Bory. Foto: ProCare a Svet zdravia

Novú nemocnicu siete Svet zdravia, ktorá vyrastá na bratislavských Boroch, otestovali na zvládnutie epidémie koronavírusu. V tlačovej správe o tom informovala komunikačná špecialistka ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

Špeciálne izby s podtlakom

Budova je podľa medicínskeho lídra projektového tímu Nemocnice Svet zdravia Bory Miroslava Haleckého naprojektovaná dobre, hoci v čase návrhu ešte nikto skúsenosť s COVID-19 nemal.

„V nemocnici v Michalovciach sme v rámci infektologického pracoviska zvládli už niekoľko lokálnych epidémií, naposledy veľkú epidémiu osýpok a pri projektovaní budovy sme tak vychádzali aj z týchto skúseností. Na základe tohtoročnej situácie s koronavírusom sme sa však v posledných mesiacoch snažili procesy ešte vylepšiť a tiež otestovať samotnú budovu, ako by zvládla nápor pacientov s ochorením COVID-19,“ uviedol Halecký.

Ako vysvetlila Fedáková, špeciálne izby s podtlakom majú zaručiť, že vzduch sa nedostane od infekčného pacienta na chodbu nemocnice. Izolovaná vzduchotechnika zase umožní uzavretie jednotlivých častí budovy.

Bory2.jpg
Nemocnica už má aj svoj heliport. Foto: ProCare a Svet zdravia

Výťah možno naprogramovať

Každý pacient je v rámci jednolôžkového štandardu hospitalizovaný v samostatnej izbe. Výťah v nemocnici možno naprogramovať podľa potreby a wifi lokalizácia môže v prípade potreby pomôcť nájsť prípadné kontakty infikovaného.

V nemocnici majú naprojektované aj krátke trasy, ktorými budú premiestňovať kritických pacientov po budove tak, aby sa rýchlo dostali napríklad k vyšetreniu MR prístrojom a následne na operačnú sálu.

Veľká väčšina z nich je podľa Haleckého kompletne izolovaná od priestorov, kde sa môžu nachádzať ambulantní pacienti alebo návštevníci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana FedákováMiroslav Halecký
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Bratislava-BoryProCare