Nemocnica Komárno zmodernizovala operácie pruhu

Kn_pruh.jpg
Foto: Agel SK

Oddelenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti tzv. „jednodňová chirurgia“ Všeobecnej nemocnice Komárno, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL SK začala v týchto dňoch vykonávať laparoskopické operácie slabinových pruhov.

Operácia slabinového pruhu je celosvetovo jednou z najčastejších operácií. Na Slovensku sa ročne vykoná okolo desať tisíc takýchto operácií.

Ako vysvetlil námestník pre zdravotnú starostlivosť nemocnice Rudolf Pelikán, V súčasnosti sa najčastejšie tieto operácie riešia modernou tzv. „tension free“ technikou. Je to technika bez napätia s využitím sieťky zo syntetického biokompatibilného materiálu, najčastejšie vyrobeného z polypropylénu, polyetylénu alebo polyesteru.

Táto sieťka je implantovaná laparoskopicky, a to z troch drobných rezov, ktoré nepresahujú dĺžku jedného centimetra. Väčšina pracovísk na Slovensko sú implantuje sieťky klasicky, jedným rezom.

Laparoskopia je výhodou pre pacienta

„Doba však smeruje k miniinvazívnosti laparoskopického operovania a preto sa aj naše pracovisko pripojilo k najmodernejšiemu technickému postupu týchto zákrokov,“ uviedol Pelikán.

Táto technika prináša množstvo výhod pre pacientov, medzi ktoré patrí hlavne rýchlejšie pooperačné zotavenie oproti klasickej metóde, zníženie pravdepodobnosti pooperačných komplikácií, významne nižšia bolestivosť operačnej rany, no dôležitý je aj kozmetický efekt, keďže sa namiesto jednej pomerne dlhej jazvy na tele pacienta objavia len tri drobné jazvičky.

Pracovisko jednodňovej zdravotnej starostlivosti sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch pavilónu K. Moderná operačná sála je vybavená novým operačným prístrojom – laparoskopickou vežou v hodnote 145 tis. eur. Veža umožnila rozšíriť spektrum operácií o množstvo zákrokov, akými sú napríklad artroskopické operácie kolena, malé tzv. kostné operácie rúk a nôh, ale aj endoskopicky asistované hysteroskopie – vizualizácia kanála krčka maternice a dutiny maternice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Komárno