Nemocnica Poprad otvorila špecializované pracovisko

Nemocnica Poprad
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Nemocnica Poprad, a.s., ako prvá na Slovensku otvorila pre onkologických pacientov Pracovisko pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

„Po jedenástich rokoch od realizovania  prvej unikátnej operačnej metódy onkologicých pacientov spojené s intraperitoneálnou aplikáciou cytostatík v hypertermii na Slovensku sme konečne ako prví na Slovensku otvorili špecializované Pracovisko pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC,“ uviedla.

Garantom tohto projektu je primár Karel Kroupa, ktorý túto operačnú metódu na Slovensku zaviedol už v roku 2006.

Onkochirurgickú ambulanciu otvorili v predstihu

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo v januári 2017 Nemocnici Poprad, a. s., súhlas so zriadením špecializovaného pracoviska – Pracovisko pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC. Od tohto dňa je pracovisko súčasťou chirurgického oddelenia s JIS.

Nielen pre potreby správneho nasmerovania pacientov z celého Slovenska na vyššie spomínané pracovisko otvorila Nemocnica Poprad, a. s., už niekoľko mesiacov vopred onkochirurgickú ambulanciu.

Lekári v nej zabezpečujú konzultácie pacientov s nádormi a ochoreniami horného a dolného tráviaceho traktu; prsníkovú poradňu; hepatobiliárnu poradňu a tiež poradňu pre zhubné ochorenia pobrušnice,  z ktorej pacienti pokračujú v prípade indikácie liečbou na Pracovisko pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC.

Prioritne je pomoc lekárov pracoviska pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu adresovaná pacientom s difúznym postihnutím blán dutiny brušnej a orgánov dutiny brušnej zhubným ochorením.

„Pacienti určení pre túto liečbu musia spĺňať určité kritériá, ktoré určila medzinárodná skupina expertov pod názvom PSOGI, aby sme ich mohli zaradiť do operačného plánu. Preto ide o selektovanú skupinu pacientov,“ spresnila Galajda.

V ústrety pacientom

V blízkej budúcnosti bude na internetových stránkach Chirurgického oddelenia Nemocnice Poprad, a. s., vyvesený zoznam indikácií a kontraindikácií pre jednotlivé typy malígnych ochorení, aby sa pacienti mohli v problematike viac orientovať.

Pacienti, ktorí si myslia, že sú vhodní kandidáti na podstúpenie spomínanej liečby, môžu túto skutočnosť konzultovať priamo s primárom Kroupom mailom alebo telefonicky a na stretnutie sa dostaviť s kompletnou zdravotnou dokumentáciou.

Rovnako je možné konzultovať túto skutočnosť so svojím onkológom alebo absolvovať vyšetrenie v onkochirurgickej ambulancii popradskej nemocnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad