Nemocnica Trenčín spája oddelenia, odborníci nesúhlasia

Jaroslav Ridoško
Jaroslav Ridoško SITA / Marko Erd

Podľa lekárov ide o umelé vytvorenie miesta primára pre poslanca za SNS Jaroslava Ridoška. Ten zatiaľ zvažuje, že sa do výberového konania zapojí.

Fakultná nemocnica v Trenčíne sa rozhodla od 1. septembra spojiť oddelenia ortopédie a úrazovej chirurgie. Ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ nemocnice so zlúčením súhlasí. Napriek tomu, že hlavný odborník rezortu zdravotníctva na ortopédiu Andrej Švec považuje takýto krok za neprijateľný.

Švec v liste ministra Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) žiada, aby spájanie oddelení zastavil. Trenčianska ortopédia podľa jeho slov v posledných rokoch zaznamenala výrazný rozvoj, zvýšila počet operácii a začala sa sústreďovať na onkologických pacientov, ako aj na operácie chrbtice, kde spolupracuje s Ortopedickou klinikou Fakultnej nemocnice v Brne.

Primár trenčianskej ortopédie Karol Gottschal v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícii, adresovanom trenčianskemu županovi Jaroslavovi Baškovi, ako aj primátorovi mesta Richardovi Rybníčkovi, vyjadril svoje obavy, že zlučovanie zníži kvalitu zdravotnej starostlivosti spádovej nemocnice Trenčianskeho kraja.

Odvoláva sa pritom na špecifiká, profiláciu a výnimočnosť oboch dotknutých oddelení, ako aj vzdelanie lekárov.

K pripravovanému zlúčeniu hlavný odborník na ortopédiu Švec v liste adresovanému ministrovi Druckerovi dodal: „S údivom som prijal informáciu o tom, že lokálny manažment nemocnice chce toto oddelenie de facto zlikvidovať spojením s oddelením úrazovej chirurgie, kde podľa výberového konania by mal byť prednostom i primárom úrazový chirurg, mimochodom údajne už dopredu vybraný. Pre mňa ako hlavného odborníka MZ SR pre odbor ortopédia je takéto riešenie neprijateľné.“

Miesto pre poslanca

Z e-mailovej komunikácie vyplýva, že vedenie nemocnice sa podľa viacerých lekárov snaží týmto krokom pripraviť primársku stoličku pre vopred pripraveného uchádzača. Tým má byť podľa lekárov miestny chirurg a poslanec Národnej rady SR za SNS Jaroslav Ridoško.

Ten túto informáciu nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Zatiaľ nie som kandidát, zvažujem túto možnosť,“ povedal s tým, že sa zatiaľ do výberového konania na primára nového zlúčeného oddelenia neprihlásil. Prihlášky je možné podávať do piatka 12. augusta.

Nemocnica: Je to len racionalizačný krok

Riaditeľom nemocnice v Trenčíne je bývalý miestny poslanec za Smer-SD v Trenčíne Stanislav Pastva. Prostredníctvom svojho námestníka Mareka Káčeríka novinárom odkázal, že len vykonávajú racionalizačný krok, ktorý už majú za sebou aj iné nemocnice.

„Naša myšlienka nie je priekopnícka, ani nová. Cieľ zlúčenia je čisto ekonomický, nakoľko spomínané oddelenia produkujú v posledných rokoch vysokú hospodársku stratu. Spojením oddelení chceme lepšie využiť potenciál oddelení. Výberové konanie na funkciu primára prebehne podľa zákona,“ uviedol Káčerík s tým, že nemocnica nemá v pláne redukovať výkony.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že ide o opatrenia, ktoré sú súčasťou zavádzania efektívnejšieho hospodárenia vo FN Trenčín. „Tá ich bude prijímať po dôkladnej analýze s dôrazom na to, aby sa postupne znižovali straty v hospodárení,“ odpísala Stanislava Luptáková z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva.

Primár: Na nákladoch šetríme

S týmto však súčasný primár nesúhlasí. „Ani z ekonomického a už vôbec nie z medicínskeho hľadiska nemá takéto zlúčenie žiadnu logiku,“ uviedol Gottschal. Nemocnica nemá podľa jeho slov žiaden projekt a ani ekonomickú analýzu, ktorými by mohla sanovať hospodárenie dotknutých oddelení.

„Riešili sme úsporné opatrenia a za šesť mesiacov sme dosiahli úsporu nákladov vo výške viac ako 112 tisíc eur, čo je zlepšenie o 46 percent; traumatológia 64 tisíc eur, čo je takmer 13-percentné zlepšenie. V mesiaci jún ortopedické oddelenie vykázalo ziskové hospodárenie. Ale šetrenie nemôže ísť na úkor pacienta, nemôžeme dávať pacientom nevhodné protézy len preto, že musíme šetriť.

„Naše oddelenie nevytvára stratu preto, že by sme nevedeli poskytovať špičkové výkony, ale preto, že platby poisťovní za takéto výkony nie sú reálne. A to nevyrieši žiadna fúzia,“ doplnil primár Gottschal.

Oddelenia ortopédie a samotného primára sa zastala aj Ortopedická klinika Fakultnej nemocnice v Brne, s ktorou trenčianska nemocnica spolupracuje. Obáva sa o osud rozvíjajúceho sa spondylochirurgického programu (operácie chrbtice).

„Bola by to pre Slovensko veľká strata, pretože pacientov, ktorí by mali dostať adekvátnu starostlivosť, je veľa, ale kapacít, t.j. špičkových pracovísk, ktoré by ju vedeli poskytnúť, málo. A Trenčín je jedným z mála špičkových pracovísk, ktorý vie túto starostlivosť poskytnúť,“ povedal k spojeniu oddelení zástupca prednostu Ortopedickej kliniky v Brne Jan Cienciala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v TrenčíneSNS Slovenská národná strana