Nemocnica v Dunajskej Strede štartuje rekonštrukciu za 3,5 milióna eur

Nemocnica Dunajská Streda
Foto: Svet zdravia

Nemocnica Svet zdravia v Dunajskej Strede štartuje rozsiahlu prestavbu za približne 3,5 milióna eur. Jej výsledkom bude moderný urgentný príjem, nové oddelenie intenzívnej medicíny a spoločný chirurgický a traumatologický klaster.

Celá investícia prebehne v troch etapách. Prvou bude vybudovanie nového chirurgicko-traumatologického klastra, druhou v rokoch 2020 – 2021 vybudovanie nového oddelenia multidisciplinárnej intenzívnej starostlivosti. V tretej etape pribudne urgentný príjem,“ povedala riaditeľka nemocnice Sylvia Bock.

Práce sú naplánované na 36 mesiacov, až 3,1 milióna z celkovej investície má nemocnica z fondov Európskej únie.

Plávajúce lôžka prinesú flexibilitu

Chirurgický klaster bude združovať chirurgické a traumatologické oddelenie. Podľa Sylvie Bock to umožní lepšie využiť priestorové, prístrojové, ale hlavne personálne kapacity.

Vytvoria sa tu tiež podmienky pre systém tzv. plávajúcich lôžok. „Pri tradičnej organizačnej štruktúre má každé oddelenie k dispozícii vymedzený počet lôžok, čo však spôsobuje problémy, ak je treba hospitalizovať viac pacientov, ako sú jeho kapacitné možnosti. Lôžka na iných oddeleniach pritom môžu byť voľné,“ vysvetlila výhody nového systému riaditeľka.

Sylvia Bock
Sylvia Bock Foto: Svet zdravia

Pacient bude ležať tam, kde bude voľné lôžko. Sestry sa budú starať na zverenom úseku o všetkých pacientov, lekári budú za nimi chodiť podľa svojej špecializácie.

V novom klastri budú mať pacienti vyšší komfort vybudovaním jedno- a dvojlôžkových izieb s vlastným sociálnym zariadením a televíziou.

Práce na vytvorení chirurgicko-traumatologického klastra majú byť dokončené v marci budúceho roku.

Pribudne urgent s triážou

Dunajskostredská nemocnica plánuje vybudovať aj moderný urgentný príjem, ktorý nahradí terajší súbor ambulancií ústavnej pohotovostnej služby.

Kým v súčasnosti sú pacienti ošetrovaní hlavne podľa času príchodu, po novom budú službukonajúcou sestrou alebo záchranárom triedení do piatich skupín podľa závažnosti a akútnosti ich zdravotného stavu.

Nemocnica Dunajská Streda
Nemocnica vypratala priestory a odovzdala realizátorovi stavebných prác, ktoré sa začnú už budúci týždeň

Nový urgentný príjem bude tvoriť recepcia s čakárňou, ambulantná a zákroková časť a šesť lôžok.

Urgentný príjem bude priamo prepojený s rádiodiagnostickým pracoviskom. V jeho blízkosti je naplánované aj oddelenie anesteziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti.

Na jednom mieste tak budú koncentrovaní pacienti, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Nepretržite sa tu o nich bude starať kombinovaný lekársky tím. To zabezpečí vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznila riaditeľka Sylvia Bock.

Toto oddelenie začne nemocnica budovať v marci budúceho roku, o rok neskôr budú práce pokračovať na vytvorení urgentného príjmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sylvia Bock
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda