Nemocnica v Ilave prehrala súd, za smrť dieťaťa musí zaplatiť rodičom desaťtisíce eur

Nemocnica
Foto: Ilustračné, SITA/Lukáš Macek

Nemocnica s poliklinikou v Ilave je povinná zaplatiť po 40-tisíc eur každému z rodičov ako náhradu nemajetkovej ujmy v súvislosti so smrťou ich dieťaťa. Rozsudok trenčianskeho okresného súdu potvrdil Krajský súd v Trenčíne. Informoval o tom jeho hovorca Roman Tarabus.

Dieťa bolo dvakrát v priebehu jedného dňa ošetrované v detskej ambulancii lekárskej služby prvej pomoci službukonajúcou lekárkou a po týchto dvoch vyšetreniach náhle zomrelo, pričom spoluzavinenie rodičov pri starostlivosti o dieťa v tejto súvislosti zistené nebolo.

Odčinenie útrap

„V dôsledku náhlej smrti dieťaťa došlo k intenzívnemu zásahu do osobnostných práv žalobcov. Výška náhrady nemajetkovej ujmy, ktorú stanovil súd, predstavuje odčinenie útrap žalobcov peňažnou náhradou,“ uviedol Tarabus.

Pri určení výšky náhrady okresný súd zohľadnil aj skutočnosť, že nemocnica pri realizácii ošetrenia nemala dosah na kvalitu tohto výkonu.

Prihliadol sa aj na postoj nemocnice

„Prihliadol ale aj na postoj žalovanej nemocnice a ošetrujúcej lekárky prezentovaný v súdnom konaní, ktorým absolútne a bezvýnimočne odmietli pripustiť akýkoľvek podiel zodpovednosti na ujme na osobnostných právach žalobcov. Do vyhlásenia rozsudku sa výslovne neospravedlnili za nespornú skutočnosť, že pri poskytovaní lekárskej služby prvej pomoci žalobcovia utrpeli ujmu na osobnostných právach,“ doplnil Tarabus.

Odvolací súd podľa jeho slov konštatoval, že hoci službukonajúca lekárka bola oslobodená spod obžaloby pre prečin usmrtenia, z výsledkov šetrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ako aj z vykonaného znaleckého dokazovania, vyplynulo, že zdravotná starostlivosť službukonajúcej lekárky nebola poskytnutá v súlade so zákonom o zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou