Nemocnica v Prešove mastnú pokutu za upratovacie služby rešpektuje, napriek tomu ušetrí takmer dva milióny eur

Upratovanie, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove rešpektuje vyrubenie pokuty 89-tisíc eur od Úradu verejného obstarávania (ÚVO) za zabezpečenie upratovacích, čistiacich a dezinfekčných služieb v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

Ako v stanovisku pre agentúru SITA uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, nemocnica zaplatí pokutu aj za obdobie, keď musela čakať na rozhodnutie ÚVO. Podľa riaditeľa navyše aj po započítaní pokuty ušetrí na upratovacích službách za tri roky viac ako dva milióny eur.

Nemocnica konala v rozpore so zákonom

Úrad pre verejné obstarávanie preveroval v prešovskej nemocnici faktúry za upratovacie, čistiace a dezinfekčné služby od januára 2019 do marca 2021 a konštatoval, že nemocnica postupovala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

Úrad po preskúmaní 316 faktúr v celkovej výške 3,56 milióna eur s DPH preukázal, že zákazky na poskytnutie služby nemocnica zadala spoločnostiam bez využitia postupov, ktoré stanovuje zákon. Podľa záveru úradu to malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

„Nové vedenie nemocnice začalo pôsobiť v júli 2020. Jedna z prvých vecí, ktorou sa vedenie zaoberalo, bol okrem iného proces upratovania v priestoroch nemocnice. Po dôslednej analýze dospelo vedenie k záveru, že pre nemocnicu nie je dovtedy realizovaná spolupráca, a na ďalšie obdobie 36 mesiacov pripravovaná zmluva, výhodná,“ pripomenul Šarník.

Oprávnené zrušenie súťaže

Vedenie nemocnice sa preto rozhodlo zmluvu s dovtedajším dodávateľom prác na ďalšie obdobie neuzatvoriť, súťaž zrušiť a vykonávať upratovanie vlastnými pracovníkmi. Deklarovalo, že v priebehu troch rokov tento krok prinesie úsporu takmer dva milióny eur.

„Vzhľadom na to, že sa neúspešný dodávateľ proti tomuto rozhodnutiu odvolal, nemocnica viazaná zákonnými lehotami bola nútená čakať na definitívne rozhodnutie ÚVO. Nakoniec Rada Úradu pre verejné obstarávanie 17. februára 2021 potvrdila, že rozhodnutie nemocnice bolo správne a zrušenie súťaže bolo oprávnené,“ skonštatoval riaditeľ.

Zmluva s košickou upratovacou službou

Nemocnica v marci uzavrela na obdobie jedného mesiaca zmluvu s košickou upratovacou spoločnosťou vyčíslenú na 95 760 eur s DPH. Podľa úradu pritom obišla zákon o verejnom obstarávaní.

Nemocnica ako dôvod uviedla, že reagovala na naliehavú situáciu a jej konanie nebolo úmyselné. Ako uviedol Šarník, rozhodnutie úradu o uložení pokuty rešpektujú. Zároveň však poukázal na to, že povinnosti uložené zákonom verejným obstarávateľom nie je v ich silách reálne dodržať.

„Nakoľko predmetný právny predpis normuje popri povinnostiach verejných obstarávateľov aj celý rad oprávnení záujemcov a uchádzačov vo verejných obstarávaniach. V konečnom dôsledku výkon týchto oprávnení záujemcov či uchádzačov vo verejných obstarávaniach neraz spôsobuje neúmerné predlžovanie verejných obstarávaní, čo je stav, ktorý verejní obstarávatelia nevedia ani pri zachovaní princípu opatrnosti a výkone verejného obstarávania s odbornou starostlivosťou účinne eliminovať. Čo je aj tento prípad, keď nemocnica zaplatí pokutu aj za obdobie, keď nemohla konať a musela čakať na rozhodnutie úradu,“ zdôraznil riaditeľ.

Plány z ušetrených peňazí

Nemocnica začala upratovať svoje priestory vlastnými pracovníkmi od 1. apríla tohto roka. Podľa Šarníka išlo o správne rozhodnutie, keďže náklady za upratovanie sa za päť mesiacov znížili o 305-tisíc eur, teda v priemere o zhruba 61-tisíc eur mesačne.

„V priebehu troch rokov, na ktoré bolo pôvodne plánované uzatvorenie zmluvy s externým dodávateľom, by mala úspora, aj po odpočítaní nákladov na zaplatenie pokuty, prekročiť dva milióny eur,“ dodal riaditeľ nemocnice pre agentúru SITA s tým, že z ušetrenej sumy môže nemocnica zlepšiť prostredie pre pacientov, stav niektorých budov, prípadne zakúpiť nové moderné prístroje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v PrešoveÚVO Úrad pre verejné obstarávanie