Nemocnica v Ružinove má nový CT prístroj

Ruzinov_ct.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk
CT najvyššej kategórie stálo vyše 1,7 mil. eur s DPH a podľa ministerstva sa vďaka elektronickej aukcii dosiahla úspora vo výške takmer 30 %.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) v Ružinove má nový CT prístroj. Ako uviedla v pondelok na brífingu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, zariadenie bude mať nižšiu radiačnú záťaž pre pacientov. Keďže sa pri ňom skráti aj dĺžka vyšetrenia, bude obslúžených viac pacientov.

CT najvyššej kategórie stálo vyše 1,7 mil. eur s DPH a podľa ministerstva sa vďaka elektronickej aukcii dosiahla úspora vo výške takmer 30 %.

Nemocnica má prístoj s garantovaným päťročným servisom. „Ide o špičkový prístroj s vysokokvalitnými funkciami a presne nastavenými parametrami,“ zhodnotila nové zariadenie šéfka rezortu.

Zvládne aj obéznych pacientov

Riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková konštatovala, že prístroj skvalitní podmienky pre prácu zdravotníkov. „Diagnostikovanie pacientov s novým prístrojom sa nedá porovnať s prácou pri prístroji, ktorý má už svoj vek a vyžaduje si opravy,“ uviedla riaditeľka.

Prístroj pomôže aj pri diagnostike obéznejších ľudí. Má o niekoľko centimetrov širší otvor, ako je štandard v tejto triede. Poskytuje vyššiu nosnosť stola, ale aj silný zdroj, čo sú podľa generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Matina Smatanu nevyhnutné predpoklady pre diagnostiku takýchto pacientov.

Ministerka pripomenula, že ružinovská nemocnica mala doteraz k dispozícii aj jeden prístroj tretej generácie. Aktuálne tak budú v nemocnici dva CT prístroje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava