Nemocnica v Spišskej Novej Vsi plánuje rekonštrukciu a prístavbu za milióny eur, projekt je už pripravený

Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi plánuje prístavbu štvorpodlažnej budovy a tiež rekonštrukciu ďalšej časti budovy nemocnice. Predpokladaná výška investície je viac ako 30 miliónov eur, pričom o financie na tento zámer sa uchádza z plánu obnovy.

Informovala o tom riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková. Podľa jej slov je dostavba v štádiu plánu uskutočniteľnosti, projekt je už pripravený. Nemocnica garantuje, že ak by jej boli schválené finančné prostriedky, výstavbu dokáže stihnúť do požadovaného termínu, teda do 30. júna 2026.

Veľké operačné sály

Na jednom z poschodí plánovanej štvorpodlažnej budovy chce nemocnica veľké operačné sály. „Na ďalšom celom poschodí by mala byť jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS) a oddelenie anesteziólogie a intenzívnej medicíny spolu s JIS-kou pre nedonosené deti. Jedno poschodie by mala tvoriť pôrodnica vysokého štandardu,“ priblížila Šuláková.

Na spodnom podlaží budú podľa jej slov umiestnené skladové a ambulantné gynekologické priestory. Prístavba novej časti nemocnice by sa nezaobišla bez rekonštrukcie súčasne využívanej budovy, ktorú chce nemocnica financovať z rovnakého balíka v rámci plánu obnovy.

Zvýši sa počet parkovacích miest

Projekt dostavby s 80 novovytvorenými lôžkami sa týka plochy s rozmerom 8 925 metrov štvorcových, z toho zastavaná plocha bude predstavovať 2 664 metrov štvorcových. Zároveň počíta s rozšírením počtu parkovacích miest zo súčasných 266 na 469.

Uvádza sa to v zámere, ktorý už investor predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Zároveň z neho vyplýva, že po jeho realizácii by sa mal zvýšiť aj počet zamestnancov, k súčasným 520 by mohlo pribudnúť ďalších približne 55.

Zveľadil by sa verejný majetok

Budova nemocnice, ktorú prevádzkuje súkromná spoločnosť Svet zdravia, patrí spolu s pozemkami Košickému samosprávnemu kraju. Spoločnosť ju má v dlhodobom prenájme. Tá hovorí o tom, že plánovanými investíciami by sa tak zveľadil verejný majetok, nie súkromný.

Hovorca investora Tomáš Kráľ zároveň poukázal na to, že nemocnica v Spišskej Novej Vsi, s ktorou sa aj v rámci reformy zdravotníctva OSN (optimalizácia siete nemocníc) plánuje vyhliadkovo ako s akútnou nemocnicou, nemá náhradu v blízkom okolí.

Spišskonovoveská nemocnica zabezpečuje ústavnú zdravotnú starostlivosť vrátane ústavnej pohotovostnej služby na deviatich lôžkových oddeleniach a piatich špecializovaných JIS oddeleniach. Súčasťou oddelení je tiež pätnásť špecializovaných ambulancií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta ŠulákováTomáš Král
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová VesOSN Organizácia Spojených národov