Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CT Nemocnica Spišská Nová Ves
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
12. 09. 2019 12:09 Zdravotnícke zariadeniaSpišská Nová Ves Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi predstavila nový počítačový tomograf

Rádiológovia v spišskonovoveskej nemocnici majú od konca augusta k dispozícii CT technológiu s oveľa rýchlejším a presnejším zobrazovaním. Navyše radiačná záťaž sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím pre pacientov znížila o viac ako polovicu.

Projekt v hodnote takmer 400-tisíc eur je prvou časťou veľkej modernizácie medicínskeho vybavenia, ktorá sa postupne realizuje vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov vo výške takmer 2,5 milióna eur.

Nemocnica súčasne sprevádzkovala novú recepciu v rádiologickom oddelení.

Rýchlejší a šetrnejší prístroj

Nové CT pracovisko, ktoré je priamo prepojené s urgentným príjmom a OAMIS (oddelenie anestéziológie a multiodborovo intenzívnej medicíny), získalo významnú technologickú novinku.

Počítačový tomograf Siemens SOMATOM Perspective vďaka 128-vrstvovému zobrazovaniu zrýchľuje vyšetrenia a lekárom poskytuje oveľa presnejšie výstupy pre diagnostiku.

To, čo pri pôvodnom desaťročnom 16-vrstvovom prístroji trvalo desiatky sekúnd, zaberie dnes už iba sekundy.

CT Nemocnica Spišská Nová Ves
Foto: Svet zdravia

Najviac však oceňujem zníženie radiačnej záťaže pre pacienta o viac o 50 %. Pre zdravie každého človeka je to veľmi dobrá správa,“ zdôraznila primárka rádiologického oddelenia nemocnice Zuzana Wolfová.

Nová technológia pomôže nemocnici zaviesť nové diagnostické výkony v oblasti angiografie, pri cievnych mozgových príhodách a ochoreniach hrubého čreva.

Na CT pracovisku sa pacienti vyšetrujú priebežne a bez čakacích lehôt.

Pribudnú nové lôžka aj prístroje

Som veľmi rada, že nám podarilo úspešne zrealizovať prvú časť modernizácie medicínskeho vybavenia financovaného z eurofondov. Prvý projekt si vyžiadal náklady takmer 400-tisíc eur. Tento rok máme ešte naplánovanú dodávku 64 elektricky polohovateľných lôžok, ktorú budú určené pre intenzivistické oddelenia a pre chirurgické odbory. Najväčšia časť z celkovo schváleného objemu takmer 2,5 milióna eur bude dodaná v priebehu budúceho roka,“ doplnila riaditeľka nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

V nemocnici majú pribudnúť nové anestéziologické prístroje, digitálny röntgen a ultrazvuk, operačné stoly a svetlá či artroskopická veža.

Pomôže nám to rozšíriť aktuálne veľmi žiadanú miniinvazívnu chirurgiu, ktorá prispieva k zníženiu trvania nutnej rekonvalescencie pacienta a ku skráteniu dĺžky hospitalizácie,“ podotýka Šuláková.

Nové prístroje budú mať aj detské a novorodenecké oddelenia

Nové prístrojové vybavenie dostanú aj detské a novorodenecké oddelenia, vrátane jednotiek intenzívnej starostlivosti. Pribudnú tak napr. monitory vitálnych funkcií, výhrevné a intenzivistické lôžka či inkubátory.

Ročne sa na Slovensku rodí čoraz väčší počet patologických novorodencov, najmä detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne narodených detí. Špeciálne prístrojové vybavenie pomáha novorodencom lepšie zvládnuť náročný proces adaptácie,“ zdôvodnila riaditeľka.

Podiel vlastných financií siete nemocníc Svet zdravia na eurofondových projektoch predstavuje minimálne 10 %. Súkromný prevádzkovateľ pokrýva aj všetky potrebné náklady na stavebnú prípravu.

rádiológia Nemocnica Spišská Nová Ves
Foto: Svet zdravia

Okienko vystriedala moderná recepcia

V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera nemocnica tiež vybudovala novú recepciu na rádiologickom oddelení.

Pacienti sa museli doteraz registrovať a objednávať pri neosobnom okienku, čo z nášho pohľadu už dnes nepredstavovalo požadovanú úroveň služieb nemocnice. Za finančnej pomoci nášho partnera spúšťame na tomto frekventovanom oddelení recepciu, ktorej celkový prístup bude pre návštevníkov osobnejší a príjemnejší. V našej nemocnici máme odskúšané, že kultúrnejšie prostredie pozitívne vplýva na celkovú atmosféru a rovnako aj vzťahy medzi zdravotníkmi a pacientmi,“ uzavrela riaditeľka nemocnice.

Celkové náklady si v tomto prípade vyžiadali vyše 12-tisíc eur.

K téme

Poliklinika na prešovskom Sekčove zmodernizovala ambulancie pre deti a zriadila dojčenský kútik Priatelia Národného onkologického ústavu pomáhajú už desať rokov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X