Nemocnica v Spišskej Novej Vsi predstavila nový počítačový tomograf

CT Nemocnica Spišská Nová Ves
Foto: Svet zdravia

Rádiológovia v spišskonovoveskej nemocnici majú od konca augusta k dispozícii CT technológiu s oveľa rýchlejším a presnejším zobrazovaním. Navyše radiačná záťaž sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím pre pacientov znížila o viac ako polovicu.

Projekt v hodnote takmer 400-tisíc eur je prvou časťou veľkej modernizácie medicínskeho vybavenia, ktorá sa postupne realizuje vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov vo výške takmer 2,5 milióna eur.

Nemocnica súčasne sprevádzkovala novú recepciu v rádiologickom oddelení.

Rýchlejší a šetrnejší prístroj

Nové CT pracovisko, ktoré je priamo prepojené s urgentným príjmom a OAMIS (oddelenie anestéziológie a multiodborovo intenzívnej medicíny), získalo významnú technologickú novinku.

Počítačový tomograf Siemens SOMATOM Perspective vďaka 128-vrstvovému zobrazovaniu zrýchľuje vyšetrenia a lekárom poskytuje oveľa presnejšie výstupy pre diagnostiku.

To, čo pri pôvodnom desaťročnom 16-vrstvovom prístroji trvalo desiatky sekúnd, zaberie dnes už iba sekundy.

CT Nemocnica Spišská Nová Ves
Foto: Svet zdravia

Najviac však oceňujem zníženie radiačnej záťaže pre pacienta o viac o 50 %. Pre zdravie každého človeka je to veľmi dobrá správa,“ zdôraznila primárka rádiologického oddelenia nemocnice Zuzana Wolfová.

Nová technológia pomôže nemocnici zaviesť nové diagnostické výkony v oblasti angiografie, pri cievnych mozgových príhodách a ochoreniach hrubého čreva.

Na CT pracovisku sa pacienti vyšetrujú priebežne a bez čakacích lehôt.

Pribudnú nové lôžka aj prístroje

Som veľmi rada, že nám podarilo úspešne zrealizovať prvú časť modernizácie medicínskeho vybavenia financovaného z eurofondov. Prvý projekt si vyžiadal náklady takmer 400-tisíc eur. Tento rok máme ešte naplánovanú dodávku 64 elektricky polohovateľných lôžok, ktorú budú určené pre intenzivistické oddelenia a pre chirurgické odbory. Najväčšia časť z celkovo schváleného objemu takmer 2,5 milióna eur bude dodaná v priebehu budúceho roka,“ doplnila riaditeľka nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

V nemocnici majú pribudnúť nové anestéziologické prístroje, digitálny röntgen a ultrazvuk, operačné stoly a svetlá či artroskopická veža.

Pomôže nám to rozšíriť aktuálne veľmi žiadanú miniinvazívnu chirurgiu, ktorá prispieva k zníženiu trvania nutnej rekonvalescencie pacienta a ku skráteniu dĺžky hospitalizácie,“ podotýka Šuláková.

Nové prístroje budú mať aj detské a novorodenecké oddelenia

Nové prístrojové vybavenie dostanú aj detské a novorodenecké oddelenia, vrátane jednotiek intenzívnej starostlivosti. Pribudnú tak napr. monitory vitálnych funkcií, výhrevné a intenzivistické lôžka či inkubátory.

Ročne sa na Slovensku rodí čoraz väčší počet patologických novorodencov, najmä detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne narodených detí. Špeciálne prístrojové vybavenie pomáha novorodencom lepšie zvládnuť náročný proces adaptácie,“ zdôvodnila riaditeľka.

Podiel vlastných financií siete nemocníc Svet zdravia na eurofondových projektoch predstavuje minimálne 10 %. Súkromný prevádzkovateľ pokrýva aj všetky potrebné náklady na stavebnú prípravu.

rádiológia Nemocnica Spišská Nová Ves
Foto: Svet zdravia

Okienko vystriedala moderná recepcia

V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera nemocnica tiež vybudovala novú recepciu na rádiologickom oddelení.

Pacienti sa museli doteraz registrovať a objednávať pri neosobnom okienku, čo z nášho pohľadu už dnes nepredstavovalo požadovanú úroveň služieb nemocnice. Za finančnej pomoci nášho partnera spúšťame na tomto frekventovanom oddelení recepciu, ktorej celkový prístup bude pre návštevníkov osobnejší a príjemnejší. V našej nemocnici máme odskúšané, že kultúrnejšie prostredie pozitívne vplýva na celkovú atmosféru a rovnako aj vzťahy medzi zdravotníkmi a pacientmi,“ uzavrela riaditeľka nemocnice.

Celkové náklady si v tomto prípade vyžiadali vyše 12-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta ŠulákováZuzana Wolfová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaNemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves