Nemocnica v Žiline otvorila pandemický pavilón, hospitalizovala už piatich pacientov s COVID-19

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. Foto: archívne, SITA.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorila pandemický pavilón pre starostlivosť o hospitalizovaných pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Jeden je na umelej pľúcnej ventilácii

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, momentálne je v ňom hospitalizovaných päť pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z toho jeden je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Napriek tomu, že nemáme infekčné alebo pľúcne oddelenie, dokázali sme vytvoriť plnohodnotný pandemický pavilón, kde môžeme súčasne ventilovať až 10 pacientov. Vytvorili sme samostatné oddelenie, v rámci ktorého sa individuálne staráme o našich pacientov v prípade ochorenia COVID-19, poskytujeme im adekvátnu zdravotnú starostlivosť a zároveň naďalej zabezpečujeme poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti na ostatných oddeleniach mimo koronavírusu,“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Maximálne izolovanie od oddelení

Žilinský pandemický pavilón má kapacitu 77 lôžok. „Pavilón je maximálne izolovaný od ostatných oddelení nemocnice, v suteréne má vlastnú práčovňu, na jednotlivých poschodiach personálne i zásobovacie filtre rozdeľujúce červené a zelené vstupy aj výstupy,“ poznamenal medicínsky riaditeľ Igor Bízik s tým, že centrálny rozvod kyslíka je zabezpečený v plnom rozsahu na všetkých lôžkach prvých dvoch podlaží a na najvyššie poschodie pribudne v najbližších dňoch ešte ďalších 11 výstupov.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Podobne ako v niektorých ďalších zdravotníckych zariadeniach na Slovensku ani žilinská nemocnica sa nevyhla šíreniu nákazy medzi zamestnancami.

„K dnešnému dňu je v karanténe 66 zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov žilinskej nemocnice, z ktorých 57 má pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Ide o 14 lekárov, 27 sestier a 16 ďalších zamestnancov,“ upresnil Stalmašek.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Stalmašek
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina