Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Totálna endoprotéza lakťa
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Totálna endoprotéza lakťa Foto: FNsP Žilina
11. 06. 2019 12:16 Zdravotnícke zariadeniaŽilina od vZdravotnictve.sk Diskusia

Nemocnica v Žiline začala s novým druhom operácie lakťa

Oddelenie úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline úspešne implantovalo totálnu endoprotézu lakťového kĺbu. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, k širokému spektru odborných výkonov tak žilinskí traumatológovia pridali ďalší typ operácie.

Ním dokážu pacientovi vrátiť hybnosť poškodeného kĺbu. Jeho zaradením skompletizovalo oddelenie úrazovej chirurgie možnosti ošetrovania poranenia lakťového kĺbu.

Samotný zákrok prebehol bez komplikácií, pacientka bola prepustená do domácej liečby a pomaly pokračuje v rehabilitácii.

Kosti sa už nedali zrekonštruovať

„Podarilo sa nám pomôcť pacientke, ktorá bola mimo Žiliny neúspešne liečená pre komplexnú mnohoúlomkovú vnútrokĺbnu zlomeninu dolného konca ramennej kosti. Rekonštrukcia kosti už nebola možná,“ priblížil primár úrazovej chirurgie FNsP Žilina Juraj Kacian.

úrazová chirurgia nemocnica Žilina
Tím lekárov úrazovej chirurgie počas operácieFoto FNsP Žilina

Podľa jeho slov je implantácia umelého kĺbu posledným riešením pri nerekonštruovateľných zlomeninách.

„Snaha nasilu rekonštruovať často prináša ťažkosti pre pacienta i operatéra. Cieľom bolo zabezpečiť, aby mohla pacientka opätovne používať zranený lakťový kĺb v rozsahu potrebnom pre bežné denné aktivity,“ vysvetlil primár.

„Hoci po dobre zvládnutej rehabilitácii by mal ostať len minimálny deficit hybnosti, počítať treba s určitými obmedzeniami, najmä čo sa týka zdvíhania a nosenia ťažkých bremien,“ zdôraznil J. Kacian.

Do traumatológie investovali

Oddelenie úrazovej chirurgie získalo v posledných týždňoch tiež významné investície do dvoch operačných sál, v ktorých lekári zrealizujú ročne okolo 1800 operácií.

Nemocnica kompletne zmodernizovala operačnú sálu č. 4 a pre super sterilnú operačnú sálu č. 1 zakúpila nový operačný stôl v hodnote 102-tisíc eur.

Nový operačný stôl vo FNsP Žilina
Nový operačný stôl vo FNsP ŽilinaFoto: FNsP Žilina

Moderné vybavenie prináša podstatne väčší komfort pre operatéra i pacienta a vďaka RTG transparentným prvkom minimalizuje nežiaduci vplyv RTG žiarenia.

Oddelenie úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice patrí medzi najväčšie v rámci Slovenska. Svojou činnosťou zabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre úrazového pacienta v regióne cca 250 000 obyvateľov.

Pri niektorých typoch výkonov (spinálna chirurgia, liečba komplikovaných zlomenín) je koncovým pracoviskom pre viac ako 400 000 obyvateľov.

Odporúčané články

Ďalší útok na sestru na žilinskom urgente Odbory majú podozrenie na nedodržiavanie normatívov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X