Nemocnica vo Svidníku by mala zostať zachovaná, pod petíciu sa podpísali tisíce ľudí

petícia
Do petície sa zapojili ľudia aj elektronicky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Petíciu s takmer 20-tisíc podpismi za ponechanie svidníckej nemocnice na úrovni regionálnej nemocnice odovzdal petičný výbor na Ministerstve zdravotníctva SR v Bratislave.

Petičné hárky, spolu so zástupcami petičného výboru, odovzdala na ministerstve osobne jeho predsedníčka a primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová v utorok 26. októbra. Informovala o tom hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová.

Bez akútnej zdravotnej starostlivosti

Podľa primátorky mesta Svidník je zachovanie nemocnice vo Svidníku ako regionálnej, spolu so zachovaním súdu a dobudovaním rýchlostnej cesty R4, pre Svidníčanov a región veľmi dôležité.

„V najbližších hodinách bude v parlamente prerokúvaný návrh optimalizácie siete nemocníc. Budeme sledovať priebeh rozpravy a najmä výsledok hlasovania – zákon je v prvom čítaní. Sme presvedčení, že argumenty všetkých regiónov musia byť vypočuté. Súčasný návrh reformy oslabuje regióny, spôsobí ďalšie vyľudňovanie, najmä odchod lekárov a zdravotníckeho personálu. Všetci si musia uvedomiť, ak budú slabé regióny, bude slabý štát. Navyše v spádových okresoch našej nemocnice nebude zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť,“ upozornila Ivančová.

Zapojili sa celé obce

Podľa petičiarov v prípade preradenia nemocnice vo Svidníku do komunitnej úrovne nebude mať takýto prístup, po zohľadnení času dojazdov do nemocnice, zaručený 100 percent obyvateľov okresu Stropkov a 87 percent obyvateľov okresu Svidník.

Zbieranie podpisov pod petíciu za svidnícku nemocnicu spustili 17. septembra. Zapojili sa do nej inštitúcie, prevádzky a celé obce v okresoch Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Petícia za ponechanie svidníckej nemocnice ako nemocnice regionálneho typu má 19 473 podpisov občanov, ktorí nesúhlasia s pripravovaným návrhom optimalizácie siete nemocníc. „V petícii sú aj tí občania, ktorí podporili petíciu elektronicky. Ide o 2 977 podpisov,“ konkretizovala Tchirová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR