Nemocnice budú potrebovať dofinancovanie aj v tomto roku

peňaženka, dlhy, exekúcia
Foto: ilustračné, Getty Images

Rozpočet pre zdravotníctvo bude aj v tomto roku potrebovať injekciu. Len menšie nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska požadujú 56 miliónov eur.

Ako na tlačovej besede skonštatoval prezident ANS MArián Petko, s Inštitútom zdravotnej politiky sa zhodli, že táto suma predstavuje oprávnené zákonné nároky. Čiže o toľko viac nemocnice potrebujú, aby pokryli zákonom zvýšené platy svojich pracovníkov.

ANS preto bude na pripravovaných rokovaniach so zdravotnými poisťovňami žiadať dodatočné zdroje vo výške 56 miliónov eur pre svojich členov.

Ďalšie peniaze budú potrebovať štátne nemocnice

Nároky sú však budú robiť aj veľké štátne nemocnice. Podľa Petka odhaduje, že ich zákonný nárok môže byť o niečo vyšší ako požiadavky menších nemocníc.

V zdravotníctve tak oproti schválenému rozpočtu bude spolu s ďalšími nárokmi chýba tento rok podľa ANS 150 až 200 miliónov eur.

Na nedostatočný rozpočet pre rok 2020 upozorňoval prakticky celý sektor ešte pred jeho prijatím. Parlamentný výbor pre zdravotníctvo ho dokonca ani neschválil, i keď v ňom majú väčšinu koaliční poslanci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska