Nemocnice na Slovensku majú nedostatok krvi, transfúzna služba vyzýva verejnosť na darovanie

Darovanie krvi
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš.

Národná transfúzna služba (NTS) SR vyzýva verejnosť na darovanie krvi. Pre mimoriadnu situáciu spôsobenú novým koronavírusom zaznamenala totiž značný pokles darcov na svojich pracoviskách, čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov.

V nemocniciach na území Slovenskej republiky sú však akútni pacienti, ktorí potrebujú naďalej k svojej liečbe krv. Dobrovoľných darcov preto vyzývajú, aby pomohli zachraňovať životy.

NTS ich zároveň ubezpečuje, že na odberných miestach platia v súvislosti s pandémiou sprísnené hygienické podmienky, a tak sa nemusia báť prísť darovať krv. Agentúru SITA o tom informovala projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.

Sprísnené hygienické podmienky

„Na všetkých pracoviskách NTS SR sú zavedené sprísnené hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstupovať na pracovisko len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou, po dezinfekcií rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení “Checklistu,“ priblížila Frigová.

Viac k téme Koronavírus

Darovať krv môže prísť každá osoba, ktorá nebola posledných štrnásť dní v zahraničí, nebola za posledných 14 dní v kontakte s osobou, ktorá sa odtiaľ vrátila, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia Covid-19, nemala za posledných 14 dní suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, hlavy, bolesti svalov, hnačku alebo zvracanie.

Takto overený darca postupuje ďalej na pracovisko a absolvuje štandardný proces darovania krvi pozostávajúci z vyplnenia Dotazníka darcu krvi, predodberového vyšetrenia, vyšetrenia lekárom a následným darovaním krvi.

Minimalizujú veľkú koncentráciu ľudí

Každý darca krvi má možnosť objednať sa na darovanie na presný čas. Týmto opatrením chce NTS SR minimalizovať veľkú koncentráciu ľudí v priestore. Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín od 7:00 do 14:00 s výnimkou utorka, kedy je možné prísť darovať krv od 7:00 do 17:00. Všetky aktuálne informácie ohľadom darovania krvi sa nachádzajú na www.ntssr.sk.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva.

Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami, pričom sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 186 prípadov koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Frigová
Firmy a inštitúcie NTS Národná transfúzna služba SR