Nemocnice pozitívne vnímajú každé zlepšenie v zdravotníctve, aj zvýšenie platov. Veria, že o kolegov neprídu

Budova NÚSCH
Ústav srdcových a cievnych chorôb. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Vláda na stredajšom rokovaní schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Vedenia nemocníc pozorne monitorujú situáciu v zdravotníctve a pozitívne vnímajú všetky zmeny, ktoré zlepšia podmienky pre zdravotníkov na Slovensku. Vyplýva to zo stanovísk oslovených nemocníc pre agentúru SITA.

„Iniciatívu vlády smerom k zvýšeniu platov v rezorte vítame a veríme, že vládny návrh bude v parlamente schválený,” reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Soňa Valášiková. Dodala, že vedenie NÚSCH sa pripravuje v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva na možný vývoj situácie.

Nemocnice robia čo je v ich silách

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, kde liečia pacientov z celého Slovenska, pozitívne vnímajú všetky zmeny vedúce k zlepšeniu podmienok pre zdravotníkov na Slovensku. „Veríme, že naši kolegovia ostanú pracovať na svojich pracoviskách,“ napísala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

Vedenie Detskej nemocnice v Banskej Bystrici podľa Jany Petríkovej z referátu komunikácie situáciu od začiatku monitoruje, považuje ju za vážnu, až kritickú. S lekármi a ostatnými zdravotníckymi zamestnancami intenzívne komunikujú.

„Naším prvoradým cieľom je poskytovať zdravotnú starostlivosť v maximálnej možnej miere a bez prerušenia. Budeme preto robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme túto situáciu v spolupráci s našimi zamestnancami a zriaďovateľom zvládli,“ reagovala Petríková.

Odbory trvajú na svojom

Lekárske odborové združenie trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na zlepšenie stavu zdravotníctva, inak hrozia hromadné výpovede lekárov. Ako potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na stredajšom brífingu po rokovaní vlády, počet výpovedí lekárov, a prípadne aj sestier, by mal byť známy najskôr 3. októbra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôbNÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb