Nemocnice siete AGEL získali z eurofondov na svoj rozvoj 50 miliónov eur

Nemocnica Levice

Sedem nemocníc siete AGEL čerpá financie z eurofondov. Aktuálne sa realizuje sedem samostatných projektov v siedmich nemocniciach v rámci celého Slovenska, zhrnula hovorkyňa Agelu Martina Pavlíková.

Ide o nemocnice v Košiciach-Šaci, Kežmarku, Levoči, Krompachoch, Zvolene, Leviciach a v Komárne. Celková hodnota projektov predstavuje takmer 50 miliónov eur.

V troch z nich (Levoča, Zvolen a Levice) sa už začalo s výstavbou nových objektov urgentných príjmov, súčasťou ktorých bude aj moderné prístrojové vybavenie. „Cieľom projektov je po ich dokončení zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, aby pacient dostal starostlivosť na úrovni tretieho tisícročia,“ uviedla Pavlíková.

Rekordérom je Komárno

Najväčším poberateľom financií na projekty spolufinancované z fondov IROP EÚ je Nemocnica Komárno. Začiatkom budúceho roku sa v nej začne s výstavbou moderného urgentného príjmu a modernizáciou vybavenia za 9,2 miliónov eur.

Takmer 8,1 milióna eur prispeje Európska únia na projekt výstavby a modernizáciu vybavenia v Košiciach-Šaci.

Po 7,1 miliónov eur pôjde na výstavbu a vybavenie moderného urgentného príjmu v Leviciach a vo  Zvolene. Súčasťou urgentov bude aj vybudovanie nového moderného diagnostického zázemia pre nemocnice vrátane najmodernejších RTG, USG prístrojov, CT pracoviska.

Nemocnice spolufinancujú projekty 10 percentami

Úspešné v žiadostiach boli aj menšie naše nemocnice. V Krompachoch sa za 3,7 milióna eur zmodernizuje gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane nového RTG a CT prístroja.

V Kežmarku sa kvôli zníženiu energetickej náročnosti realizuje zateplenie budovy, vyše 3 milióny eur pohltí investícia do moderných prístrojov a informačno-komunikačných technológií nemocnice.

Takmer 5 miliónov eur sa podarilo vybojovať Nemocnici Levoča. Tu sa ako v prvej začalo s budovaním nového urgentného príjmu už v októbri.

Každá z uvedených nemocníc na svoj rozvojový projekt prispela 10-percentnou finančnou účasťou, Kežmarok ako nezisková organizácia 5 %.

Spoločnosť AGEL SK má ambíciu využiť maximum z finančných zdrojov fondov EÚ, a to predovšetkým v regiónoch, kde pacientom poskytujú zdravotnú starostlivosť v menších nemocniciach. Tým, že sa v približne rovnakom čase cca dvoch rokov v siedmich nemocniciach realizujú významné stavebné zmeny, pribudne nové prístrojové vybavenie, zmení sa logistika a manažment pacienta, verím, že sa tak výrazným spôsobom zmení kvalita našich služieb hlavne na regionálnej úrovni,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ AGEL SK Michal Pišoja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Pišoja
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Dr. V. Alexandra KežmarokNemocnica KomárnoNemocnica Košice - ŠacaNemocnica KrompachyNemocnica LeviceNemocnica ZvolenVNsP LE Všeobecná nemocnica s poliklinikou