Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
operácia
Foto: Pixabay.com
26. 08. 2019 9:03 ZdravotníctvoSlovensko Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Nemocnice, súkromné ordinácie aj záchranky dostanú pravidlá pre bezpečnosť pacientov

Sľubovaná vyhláška ministerstva zdravotníctva uzrela svetlo sveta, v piatok ju predložilo do pripomienkového konania.

„Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v máji, keď predkladala zákon, na ktorý vyhláška nadväzuje.

Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú v zákone. Súčasťou systému kvality poskytovateľa sa stane klinický audit, ktorým je systematické preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov a interného systému hodnotenia.

Nepomýliť si ľavé a pravé koleno

Nemocnice budú musieť vypracovať postupy, ako zabezpečiť, aby správny výkon poskytli správnemu pacientovi a na správnej časti tela. Takisto musia štandardizovať identifikáciu pacienta.

Postupy budú musieť mať aj pre správne uchovávanie, evidenciu a podávanie liekov. Nezabúda sa ani na hygienu rúk, každé umývadlo bude musieť mať hygienické potreby a dezinfekčné prostriedky.

Nemocnice taktiež budú povinne mať postupy aj pre zabránenie vzniku preležanín, riešenie neodkladných stavov či dodržiavanie práv pacienta.

Významnú zmenu môže priniesť povinnosť pravidelného sledovania prítomnosti nozokomiálnych infekcií. V súčasnosti totiž nemocnice hlásia nerealisticky nízke množstvo nemocničných nákaz.

Povinnosti aj pre ordinácie a záchranky

Nové povinnosti neobídu ani poskytovateľov ambulantnej starostlivosti a záchranky.

Obom sa určujú podobné podmienky, ako majú nemocnice pre oblasti liekov, hygieny rúk či riešenie neodkladných stavov.

Ambulancie budú mať navyše povinnosť zabezpečiť interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta v oblasti ordinačných hodín a zastupiteľnosti či komunikácie s pacientom.

Vyhláška má nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roku.

K téme

Lieky s obsahom metotrexátu môžu mať pri nesprávnom dávkovaní fatálne následky, varuje ŠÚKL Lekár zrejme chybne diagnostikoval rakovinu, pacienti podstúpili aj chirurgické zákroky

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X