Nemocnice v ANS zvažujú vypovedanie zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovni

Marián Petko
Foto: SITA / Marek Mrviš
Ako uviedol na tlačovej besede prezident ANS Marián Petko, nemocniciam v asociácii chýbajú prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov.

Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovensko (ANS) môžu do konca apríla vypovedať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Ako uviedol na tlačovej besede prezident ANS Marián Petko, chýbajú im prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov. „Je zjavné, že systém je nevyhnutné urýchlene dofinancovať,“ povedal Petko.

„My nechceme, aby sa tento problém dotkol pacienta,“ zdôraznil Petko. Ten za to podľa neho nemôže a nechcú ho brať ako rukojemníka. Preto problém riešia s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií.

Ak by boli vypovedané zmluvy, po určitom čase by tieto nemocnice v nezmluvnom vzťahu poskytovali neodkladnú zdravotnú a akútnu zdravotnú starostlivosť. Plánovanú by neposkytovali.

S Dôverou a Unionom zmluvy nevypovedajú

Pri zmluvách so zdravotnou poisťovňou Dôvera mali členovia ANS rozdielne názory. Niektorí súhlasia s dodatkami zmlúv a tvrdia, že im to pokryje sociálny balíček. Iné nemocnice deklarovali, že to ich výdavky nepokryje.

Niektoré nemocnice združené v ANS uviedli, že nepodpíšu dodatky zmlúv, ale k výpovediam sa nevyjadrovali.

Poisťovňa Union predložila ponuku, ktorá je pre nemocnice v ANS výhodná. Preto podpíšu dodatky, keďže budú pokrývať zvýšenie platov, dovolenkový balíček aj sociálny balíček.

Ustavny sud
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Hrozia, že dajú podnet na ústavný súd

ANS ďalej informovala, že za prvý kvartál tohto roku vykázali dve zdravotné poisťovne stratu. Podľa údajov asociácie VšZP má stratu za prvý kvartál vo výške 18 mil. eur a Dôvera viac ako 5 mil. eur.

Podľa odhadu asociácie je potrebné, aby prišlo do systému 150 mil. eur. Inak ponuky od zdravotných poisťovní, ktoré dostali členovia ANS, nevykrývajú sociálny balíček a dovolenky. To je pre tieto nemocnice neprijateľné. Preto nesúhlasia, hlavne v prípade VšZP, s podpísaním dodatkov tak, ako sú navrhované.

Nemocnice združené v ANS potrebujú na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov 17 mil. eur.

Ako uviedol viceprezident ANS Igor Pramuk, bolo prisľúbené, že peniaze na sociálne a rekreačné poukazy budú kryté. „Nerozumiem, prečo vlastne musíme k takýmto krokom pristupovať,“ informoval.

Ak sa problém nevyrieši, bude ANS musieť poukázať na to, že základné legislatívne nároky, na ktoré nedostali krytie, budú musieť odmietnuť. „A odmietnuť to môžeme jedine tak, že dáme podnet na ústavný súd. A je veľká pravdepodobnosť, že potom tieto sociálne balíčky a rekreačné poukazy sa stanú niečím, čo nám nikto nemôže prikázať,“ informoval viceprezident ANS.

O reakciu požiadame ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska