Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marián Petko
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Marek Mrviš
17. 04. 2019 12:00 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Nemocnice v ANS zvažujú vypovedanie zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovni

Ako uviedol na tlačovej besede prezident ANS Marián Petko, nemocniciam v asociácii chýbajú prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov.

Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovensko (ANS) môžu do konca apríla vypovedať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Ako uviedol na tlačovej besede prezident ANS Marián Petko, chýbajú im prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov. „Je zjavné, že systém je nevyhnutné urýchlene dofinancovať,“ povedal Petko.

„My nechceme, aby sa tento problém dotkol pacienta,“ zdôraznil Petko. Ten za to podľa neho nemôže a nechcú ho brať ako rukojemníka. Preto problém riešia s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií.

Ak by boli vypovedané zmluvy, po určitom čase by tieto nemocnice v nezmluvnom vzťahu poskytovali neodkladnú zdravotnú a akútnu zdravotnú starostlivosť. Plánovanú by neposkytovali.

S Dôverou a Unionom zmluvy nevypovedajú

Pri zmluvách so zdravotnou poisťovňou Dôvera mali členovia ANS rozdielne názory. Niektorí súhlasia s dodatkami zmlúv a tvrdia, že im to pokryje sociálny balíček. Iné nemocnice deklarovali, že to ich výdavky nepokryje.

Niektoré nemocnice združené v ANS uviedli, že nepodpíšu dodatky zmlúv, ale k výpovediam sa nevyjadrovali.

Poisťovňa Union predložila ponuku, ktorá je pre nemocnice v ANS výhodná. Preto podpíšu dodatky, keďže budú pokrývať zvýšenie platov, dovolenkový balíček aj sociálny balíček.

Ustavny sud

Hrozia, že dajú podnet na ústavný súd

ANS ďalej informovala, že za prvý kvartál tohto roku vykázali dve zdravotné poisťovne stratu. Podľa údajov asociácie VšZP má stratu za prvý kvartál vo výške 18 mil. eur a Dôvera viac ako 5 mil. eur.

Podľa odhadu asociácie je potrebné, aby prišlo do systému 150 mil. eur. Inak ponuky od zdravotných poisťovní, ktoré dostali členovia ANS, nevykrývajú sociálny balíček a dovolenky. To je pre tieto nemocnice neprijateľné. Preto nesúhlasia, hlavne v prípade VšZP, s podpísaním dodatkov tak, ako sú navrhované.

Nemocnice združené v ANS potrebujú na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov 17 mil. eur.

Ako uviedol viceprezident ANS Igor Pramuk, bolo prisľúbené, že peniaze na sociálne a rekreačné poukazy budú kryté. „Nerozumiem, prečo vlastne musíme k takýmto krokom pristupovať,“ informoval.

Ak sa problém nevyrieši, bude ANS musieť poukázať na to, že základné legislatívne nároky, na ktoré nedostali krytie, budú musieť odmietnuť. „A odmietnuť to môžeme jedine tak, že dáme podnet na ústavný súd. A je veľká pravdepodobnosť, že potom tieto sociálne balíčky a rekreačné poukazy sa stanú niečím, čo nám nikto nemôže prikázať,“ informoval viceprezident ANS.

O reakciu požiadame ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií.

Odporúčané články

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X