Nemocnice v Žilinskom kraji naplnili kapacity, každý šiesty pacient potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu

Nemocnica galanta svet zdravia.jpg
Nemocnice v Žilinskom kraji dosiahli kapacitné maximum. Foto: ilustračné, Svet zdravia
  • aktualizované 9. novembra, 13:34

V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) bolo k 8. novembru obsadených 134 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Informoval o tom odbor zdravotníctva ŽSK. Každý šiesty pacient s koronavírusom potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Najviac pacientov má nemocnica v Čadci

Dlhodobo najviac pacientov s ochorením COVID-19 majú v čadčianskej nemocnici, kde sa momentálne starajú o 66 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 50 nie je očkovaných.

„Naša nemocnica v tretej vlne pandémie eviduje okolo 390 hospitalizovaných pacientov. Tretia vlna je ešte devastujúcejšia ako tá predchádzajúca, u pacientov sa veľmi rýchlo zhoršuje zdravotný stav a skončia na umelej pľúcnej ventilácii,“ poznamenal riaditeľ čadčianskej nemocnice Martin Šenfeld.

Viac o téme: Koronavírus

„Liptovskomikulášska nemocnica eviduje aktuálne 17 pacientov s ochorením COVID-19, 30 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a 21 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ uviedol odbor zdravotníctva s tým, že podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 22 pacientov.

Pacientov musia prevážať

Žilinská krajská samospráva informuje, že nemocnice v kraji dosiahli svoje kapacitné maximum, ich činnosti sú obmedzené a musia zabezpečovať prevážanie pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu, do iných nemocníc. Na maximum sú tiež obsadené lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, leží na nich 42 pacientov.

Ku kritickej situácii v nemocniciach sa na utorkovom mimoriadnom brífingu vyjadrila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová spolu s riaditeľmi krajských nemocníc. Podľa Jurinovej nemocnice fungujú v núdzovom režime, aj keď núdzový režim na Slovensku nie je vyhlásený.

„Prevozy do iných nemocníc sú čoraz obtiažnejšie, pretože kapacity sa extrémne rýchlo plnia a stav v nemocniciach sa každou hodinou mení. Zvyšuje sa aj počet nakazených zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starali o kriticky chorých pacientov, aktuálne ich je v našom kraji 100. Nakoľko nie je vôľa vyhlásiť núdzový stav ani na základe naliehavej pandemickej situácie, výkon regionálnych pandemických opatrení a manažovanie práce v nemocniciach sa stáva viac než problematické,“ zdôraznila Jurinová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováMartin Šenfeld