Nemocnice v Žilinskom kraji sa vracajú k bežnému režimu, začali objednávať pacientov na operačné výkony

operácia
Ešte pred desiatimi rokmi sa na Slovensku ročne popálilo v priemere okolo 2000 ľudí, v súčasnosti je to v priemere okolo 900 hospitalizovaných pacientov. Foto: Pixabay.com

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) začali v plnom rozsahu opätovne objednávať pacientov na plánované operačné výkony a iné zákroky.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová. Podľa jej slov majú v bežnom režime ordinačných hodín fungovať už aj všetky ambulancie a súčasne aj mobilné odberové miesta.

Viac o téme: Koronavírus

„Počas trvania mimoriadnych bezpečnostných opatrení naše župné a ostatné krajské nemocnice obmedzili plánované operácie, aby zabezpečili potrebné kapacity, či už lôžkové alebo personálne, pre prípad, že sa epidemiologická situácia výrazne zhorší. Vyhradili aj lôžka pre pacientov s COVID-19. Neprestali však operovať, ani poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Návrat k bežnému režimu

Zlepšovanie epidemiologickej situácie umožnilo nemocniciam vrátiť sa k bežnému režimu spred prepuknutia pandémie.

„Obnovujú sa plánované výkony a postupne budú nemocnice navyšovať operačné výkony podľa obsadenosti lôžkových oddelení. V zálohe budú držať lôžka pre prípadných COVID-19 pacientov aj naďalej, ak by sa pandémia ďalej vyvíjala,“ uviedla Remencová.

Bezpečnostné opatrenia platia naďalej

Predoperačné vyšetrenia má zabezpečovať všeobecný lekár, aby sa zrýchlili procesy pred nástupom na operáciu a pacient tak dlho nečakal na zaradenia a operačný výkon.

„Naďalej platia prísne hygienicko-epidemiologické opatrenia, vrátane vstupných filtrov pred nemocnicami. Ďalej fungujú aj mobilné odberové miesta, ktoré má vytvorené každé ústavné zdravotnícke zariadenie,“ dodala hovorkyňa ŽSK.

Otvorenie všetkých ambulancií

Otvorené sú aj všetky ambulancie v krajských zdravotníckych zariadeniach.

„Všetky ambulancie majú pracovať v normálnom režime a dodržiavať zvýšený hygienicko – epidemiologický štandard. Apelujeme na pacientov, aby sa v prípade, ak sa im nedostane potrebná zdravotná starostlivosť, obrátili na náš odbor a my overíme skutkový stav. Súčasne by pacienti mali rešpektovať nastavené pravidlá v ambulanciách, ktoré majú zabezpečiť práve ich ochranu a bezpečnosť pred šírením nebezpečných nákaz,“ doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováMartina RemencováSilvia Pekarčíková