Neočkovaní COVID pacienti by si mohli hradiť časť nákladov na liečbu, navrhuje Cigániková

Koronavírus, pľúcny ventilátor, nemocnica, úmrtie
Nezaočkovaní pacienti s koronavírusom by si mohli hradiť časť nákladov na svoju liečbu. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Vláda rozmýšľa o spoluúčasti neočkovaných COVID pacientov na financovaní ich liečby. Povedala to vo štvrtkovej večernej relácii televízie Joj Na hrane predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Reagovala tak na informácie, ktoré zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR o tom, koľko stála za posledné tri mesiace liečba zaočkovaných a nezaočkovaných COVID pacientov. Suma pri nezaočkovaných pacientoch sa vyšplhala na 37,5 milióna eur, zatiaľ čo liečba zaočkovaných stála 2,53 miliónov eur.

Viac o téme: Koronavírus

„Je úplne na mieste baviť sa o spoluúčasti. Ja som to dnes navrhovala klubu SaS v spojitosti aj s ministerským klubom, aby sme toto navrhli koalícii,” povedala Cigániková. Potvrdila, že takýto krok by bol právne vymáhateľný.

Neznamená to, že by si nezaočkovaný COVID pacient musel zaplatiť celú sumu, ani podstatnú časť, ktorá by mohla byť pre jednotlivca likvidačná, ale chcú sa inšpirovať tým, ako je nastavená spoluúčasť napríklad pri dopravných nehodách. Cigániková považuje takúto diskusiu za férovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Bittó Cigániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR