Neviete, čo robiť v čakárni u lekára? Ukážeme Vám!

Five people in waiting room
Foto: Getty Images

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Asi polovica Slovákov strávi v čakárni viac než tridsať minút. Hľadáte, ako tento čas stráviť účelne?

V roku 2015 zistili americkí výskumníci, že priemerný Američan strávi v rámci toho, čo poznáme ako návšteva u lekára, dve hodiny čistého času. Približne tretinu času im zabrala cesta k lekárovi a zvyšok čakanie na ošetrenie alebo vyšetrenie. Priemerná doba čakania na ošetrenie či vyšetrenie dosiahla 87 minút. Ako sme na tom na Slovensku?

Z prieskumu spoločnosti MM vyplynulo, že polovica ľudí čaká na lekára viac než 30 minút. 85% pacientom sa stalo, že strávili v čakárni viac ako 60 minút. Každý piaty už niekedy dokonca čakal viac ako tri hodiny. Ako vidno, tak času, ktorý strávime u lekára, nie je málo. Uvažovali ste už nad tým, že by bolo dobré ho efektívne využiť? Napríklad takto.

Čítanie kníh

Priemerná rýchlosť čítania u dospelých ľudí dosahuje od 200 do 250 slov za minútu. Román so 100-tisíc slovami a niekoľkými stovkami strán sa tak dá prečítať za 400 minút, približne sedem hodín. Počas čakania u lekára môžete prečítať aj niekoľko desiatok strán z knihy. Ak hľadáte dôvody pre čo by ste mali čítať, tak je to pre to, že si tým zlepšíte obrazotvornosť, precvičíte myseľ a čítanie dokonca pomáha aj k redukcií stresu, ktorý je spúšťačom mnohých ochorení vrátane psioriázy.

Riešenie krížoviek

Ďalšou dobrou aktivitou, ktorá dokáže vyplniť veľké množstvo času a podobne ako čítanie kníh sa dá kedykoľvek prerušiť, je riešenie krížoviek. Hovorí sa, že priemerný čas, ktorý človek potrebuje na vyriešenie priemerne náročnej krížovky je okolo desať minút. To znamená, že počas čakania u lekára môžete takto vyriešiť od troch do šiestich krížoviek. Aj riešenie krížoviek sa zo zdravotného hľadiska oplatí – znižuje riziko demencie alebo Alzheimerovej choroby a zlepší Váš ústny prejav.

Online hry

Táto generácia je generáciou hráčov. Šesť ľudí z desiatich, ktorí majú prístup k internetu, hrávajú online hry. Mladí, starí, muži, ženy, workoholici i študenti na školách. Čoraz viac ľudí objavuje online kasína na kasino-online-sk.com, ktoré ponúkajú finančne a časovo dostupnú zábavu s potenciálom veľkých výhier. Výskumy ukazujú, že hranie online hier zlepšuje pamäť a napomáha ľuďom oveľa lepšie zvládať stresové situácie v porovnaní s tými, ktorí online hry nehrávajú.

Počúvanie podcastov

Hoci v počúvaní podcastov trochu zaostávame za svetom i Slováci pomaly objavujú čaro počúvania niečoho iného, než sú rádiá. Dnes sú podcasty populárne predovšetkým medzi mladými a vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi, no pomaly prenikajú aj do ostatných skupín. Počúvanie podcastov nielen človeka obohacuje o nové vedomosti a robí ho empatickým ku potrebám druhých, ale je aj dobrým terapeutickým nástrojom, ktorý vám zlepší náladu na dlhý čas. Neveríte? Vyskúšajte!

Pozeranie seriálov

Pamätáte si, ako vám rodičia hovorili, že nemáte sedieť dlho za počítačom, pretože si pokazíte oči? Sledovanie televízie a svojich obľúbených seriálov, hoc aj cez mobilný telefón v čakárni u lekára, má dokonca aj benefity. Tým, že sa stotožňujeme s nejakou postavou, pociťujeme menšiu osamelosť a viac si vážime samých seba. Osamelosť vedie ku depresiám, ktoré zostávajú u Slovákov častokrát bez liečby. Aj nenáročný komediálny seriál tak dokáže spraviť veľa dobra pre duševnú hygienu.

Naučte sa so svojim časom narábať efektívnejšie a strávte aj čas u lekára účelnejšie, pri tom, čo máte radi. Sami zistíte, že vám takto čas ubehne oveľa rýchlejšie!

Zdroj: BORIS_190064

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom