Nevýhodné zmluvy spoločnosti Biont mali uzatvárať nominanti Eugena Jurzycu

Pet.jpg
Foto: Pixabay.com
Spoločnosť Biont je podľa terajšieho vedenia v dobrej kondícii.

V období, kedy štátna akciová spoločnosť Biont uzatvárala nevýhodné zmluvy a nehospodárne nakladala s majetkom, na čo upozornil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), mali Biont reprezentovať nominanti vtedajšieho ministra školstva a momentálne poslanca NR SR za SaS Eugena Jurzycu.

Súčasné vedenie spoločnosti Biont na predmetné nevýhodné zmluvy upozorňovalo viackrát. Konštatoval to pre agentúru SITA v reakcii na záverečnú správu NKÚ generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Biont Martin Kabát.

Eugen Jurzyca vo svojom stanovisku pre agentúru SITA uviedol, že ak štatutári Biont, a.s. podpísali nevýhodné zmluvy, treba voči nim vyvodiť zodpovednosť podľa zákona a princípu „padni komu padni“.

Jurzyca
Eugen Jurzyca | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

„Minister školstva nemá právo zasahovať do podpisu zmlúv firmy Biont,“ dodal Jurzyca.

Vedenie na nevýhodné zmluvy upozorňovalo

NKÚ na základe výsledkov kontroly upozornil štátnu akciovú spoločnosť Biont najmä na nevyváženosť zmluvných podmienok a nevýhodnosť uzatvorených zmlúv s privátnou spoločnosťou Dr. Magnet.

S touto firmou Biont zabezpečoval a stále zabezpečuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku nukleárnej medicíny. Dr. Magnet pritom pôsobí v porovnateľnej oblasti ako spoločnosť Biont.

„Záverečná správa NKÚ, publikovaná 8. marca 2019, poukazuje na zistenia o nevýhodných zmluvách a nehospodárnom nakladaní s majetkom spoločnosti. Tieto zistenia sa týkajú najmä zmlúv bez možnosti vypovedania, uzatvorených v rokoch 2011 a 2012. V tomto období spoločnosť Biont, a. s. reprezentovali nominanti vtedajšieho ministra školstva Eugena Jurzycu. Súčasné vedenie spoločnosti Biont, a.s. (vo funkcii od novembra 2015) na predmetné nevýhodné zmluvy upozorňovalo viackrát napríklad vo výročných správach, obchodných plánoch a správach,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Kabát.

Computer tomography 62942_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Biont je v dobrej kondícii

Dôkazom súčasnej dobrej kondície spoločnosti má byť podľa Martina Kabáta aj rozsah odporúčaní NKÚ. Žiadnym zásadným spôsobom nenavrhujú zmenu nastavenia interných procesov v spoločnosti a ani spôsobu jej riadenia.

„Taktiež je dôležité uviesť, že v žiadnom prípade nie je ohrozené zdravie pacientov. V spoločnosti Biont, a.s. počas pôsobenia súčasného vedenia vzrástli výnosy o 11,4 % pri súčasnom raste nákladov len o 4,47 %. Toto zároveň viedlo k takmer päťnásobnému nárastu kladného hospodárskeho výsledku,“ ozrejmil Kabát.

Tieto výsledky boli podľa generálneho riaditeľa dosiahnuté najmä výrazným rozšírením portfólia vyrábaných radiofarmák. Ďalej rozšírením spektra a nárastom objemu poskytovaných výkonov zdravotnej starostlivosti, ako aj efektívnym finančným riadením spoločnosti.

„V neposlednom rade je potrebné poukázať aj na ďalšie rozvojové aktivity súčasného vedenia spoločnosti. Kladie dôraz aj na inovácie a vývoj najmä výrobných technológií, za ktoré spoločnosť v roku 2016 získala ocenenie ministra hospodárstva za inovatívnu činnosť. V roku 2018 bolo otvorené spoločné výskumné pracovisko s UCM Trnava – Prírodovedecká fakulta v Špačinciach,“ dodal Martin Kabát.

Spoločnosť Dr. Magnet odmietla ešte v pondelok tvrdenia NKÚ, že so spoločnosťou Biont uzavrela nevýhodnú zmluvu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom