Nie je to len respiračný vírus. Podľa novej štúdie je Covid-19 cievne ochorenie

Covid 19
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Leo Correa)

Nová americká štúdia zverejnená v odbornom magazíne The Lancet infekciu koronavírusom popisuje ako cievne ochorenie, informuje český portál ČT24.ceskatelevize.cz.

Dôvodom je množstvo rôznorodých symptómov, ktoré sa s ochorením spájajú vrátane zápalu kardiovaskulárneho systému a rizika poškodenia srdca.

U pacientov s vážnym priebehom Covid-19 sa tiež častejšie vyskytli náhle mozgové príhody, infarkty či trombóza. Niektoré deti zasa trpeli zápalovými príznakmi Kawasakiho choroby.

Okrem pľúc môže napádať aj iné orgány

Vedci tento jav spájajú s endoteliálnymi bunkami, ktoré ovplyvňujú presun látok cez cievnu stenu, a v ktorých sa vírus replikoval. Vďaka tomu dokáže putovať cievnou sieťou do celého tela a napádať orgány s ich následným zlyhávaním.

Na vstup do buniek koronavírus využíva bunkové receptory ACE2, resp. enzýmy, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane buniek pľúc, ciev, srdca, ľadvín a čriev. Preto sa ochorenie môže prejavovať rôzne, nielen ako respiračný vírus, myslia si vedci, ktorí Covid-19 dávajú do súvislosti s viacerými zdravotnými problémami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom