Nie sme hračky a osady nie sú cvičisko, Rómovia nesúhlasia so spôsobom vykonávania testov na Covid-19

KORONAVÍRUS: Testovali ľudí z rómskej osady
Zdravotník v bielom ochrannom odeve (vpravo) počas testovania ľudí, ktorí prišli zo zahraničia do rómskej osady v Jarovniciach. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Rómske združenia opatrenie v súvislosti s testovaním Rómov v osadách na koronavírus podporujú, no nesúhlasia so spôsobom jeho vykonávania. Členov vlády SR na to upozornili Iniciatíva Opre Roma – Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko a Európu, Prvé rómske charitatívne združenie – Roma – Emmaus a záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera.

Vo vyhlásení konštatovali potrebu uvedomiť si, že Rómovia na Slovensku nie sú hračky a rómske osady nie sú cvičiskom Armády Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Iniciatívy Opre Roma Csaba Horváth.

Rasistické prejavy a konšpiračné teórie

„Vaše rozhodnutie takto konať a takou formou vykonať testovanie je absurdné. Nevieme si predstaviť, že by ste toto dovolili aj na inej národnostnej menšine na Slovensku,“ konštatujú signatári.

Viac o téme: Koronavírus

Ako dodávajú, obávajú sa, že tento krok vyvolá v spoločnosti rasistické prejavy, podporí extrémistické skupiny, zvýši nenávisť proti Rómom na Slovensku, vyvolá nedôveru v spoločnosti a konšpiračné teórie.

Signatári chápu, že technika armády umožňuje rýchlejšie a priamo na mieste vykonať testovanie. „Akceptujeme aj lekárov, ktorí vykonávajú testovanie priamo v osadách, ale razantne odmietame, aby rómske osady boli obsadené ozbrojenou armádou, aby osady boli monitorované vrtuľníkmi, ako keby boli sídlami teroristov,“ napísali vo vyhlásení.

Samosprávy v tom zostali samé

Podľa nich opatrenia, ktoré by pomohli obyvateľom osád sa chrániť pred nakazením, neboli doteraz odprezentované.

„Samosprávy v tom ostali samé, nikto im v tejto situácii neposkytuje pomoc. Samotné testovanie pomôže na určitý čas, ale bude zbytočné, pokiaľ nebudú v týchto lokalitách zabezpečené základné hygienické podmienky a prostriedky a prístup k pitnej vode,“ prízvukujú. Podľa nich by úplne stačila technika a lekári na vykonanie testovania.

Plán riešenia ochorenia Covid-19 v marginalizovaných rómskych komunitách (MRK), ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR, vláda schválila vo štvrtok. S testovaním začali v piatok obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Csaba Horváth
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Opre Roma – Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko a Európu