Niektoré projekty by sa podľa Novotného mali zastaviť

Viliam Novotný SITA / Ľudovít Vaniher

Problémom slovenského zdravotníctva je aj zadlžovanie nemocníc, ktoré sa približuje takmer 500 miliónom eur.

Projekty ako nová Univerzitná nemocnica v Bratislave či elektronizácia zdravotníctva (eHealth) sú podľa poslanca Národnej rady SR a člena parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliama Novotného „zbabrané a mali by sa preto zastaviť“.

Spomínané projekty by sa podľa neho mali zrušiť, aby tak neodtekali ďalšie peniaze pre rôznych poradcov. „Myslím najmä na novú PPP nemocnicu. V eHealthe sa utopili desiatky miliónov eur bez výsledku. Obávam sa, že audit projektu po voľbách ukáže, že začíname takmer od nuly. A navyše, bez peňazí – eurofondy sa na tento projekt už premrhali,“ upozornil Novotný.

Problémom slovenského zdravotníctva je aj zadlžovanie nemocníc, ktoré sa približuje takmer 500 miliónom eur. „Ako zastaviť zadlžovanie nemocníc? Predovšetkým v nich treba zaviesť poriadok – od transparentného financovania prostredníctvom platby za diagnózu, cez transparentné obstarávanie na elektronickom trhovisku až po meranie a zverejňovanie indikátorov kvality,“ odporučil poslanec.

Premiér SR Robert Fico predstavil koncom roka 2015 tretí sociálny balíček, ktorého súčasťou je aj ďalšie zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov. Opatrenie, ako aj sociálny balíček, chce zaviesť Fico v prípade, že sa po marcových voľbách dostane do vlády. Podľa Novotného na jednej strane je to impulz na oživenie trhu práce a uľahčenie zamestnávania málo kvalifikovaných, nekvalifikovaných či dlhodobo nezamestnaných ľudí, na druhej strane pre zdravotníctvo to však znamená výpadok peňazí.

„Dôležité je, aby štát kompenzoval tento výpadok prostredníctvom zvýšenia platby za poistencov štátu. Keď sa odvodová odpočítateľná položka zavádzala k 1. januáru 2015, štát tiež sľuboval, že výpadok (150 miliónov eur ročne) zdravotníkom kompenzuje. Nestalo sa, a tak chýbajú peniaze napríklad na krytie práve schválenej mzdovej regulácie,“ poznamenal Novotný.

Poslanec tiež dodal, že pre vládnu stranu Smer-SD zdravotníctvo nebolo a nie je prioritou. Navyše dlhodobo preukazuje svoju neschopnosť ho riadiť. „Nedokáže prísť s riešeniami problémov, ktoré trápia ľudí, nevie ako riešiť starosti zdravotníkov. Chýba mu vízia, akou sa má uberať zdravotná politika. V zdravotníctve sa tak so Smerom spája len organizované rozkrádanie peňazí cez vybraté firmy,“ uzavrel Novotný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom