Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diabetes
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
24. 07. 2018 11:16 Poisťovníctvo od SITA

Niektorí diabetológovia podceňujú meranie glykovaného hemoglobínu

Toto vyšetrenie pacientom neurobili ani raz za dva roky

Niektorí diabetológovia podceňujú meranie glykovaného hemoglobínu (GH). Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovala zdravotná poisťovňa Dôvera.

Vyšetrenie GH by mali diabetológovia robiť minimálne raz za rok, u rizikových pacientov aj štyrikrát. Medzi lekármi sú však aj takí, čo toto vyšetrenie svojim pacientom neurobili ani raz za dva roky.

Len polovica lekárov vyšetrila GH viac ako 95 % pacientov. Tretina tak urobila u troch štvrtín svojich pacientov. Zvyšok lekárov dokonca ešte menšiemu počtu pacientov.

Málo vyšetrení robia starší lekári, zaostáva Banskobystrický kraj

V priemere lekári spravia toto vyšetrenie 1,75-krát ročne. Frekvencia sa líši podľa typu liečby, regiónu, ale aj veku diabetológa.

Najviac meraní štúdia zaznamenala v Bratislavskom kraji, Banskobystrický kraj výrazne prepadá. Frekvencia meraní sa znižuje aj s rastúcim vekom lekára.

„Chceli sme diabetológom ukázať porovnanie sa s celoslovenským priemerom a s priemerom lekárov,“ zdôvodnil štúdiu projektový manažér dôvery Roman Mužik.

Meranie GH, pomocou ktorého sa dá určiť stav pacientovej cukrovky, ukazuje, akú vysokú mal diabetik hladinu cukru v krvi za posledné tri mesiace. Glukóza sa v krvi viaže na určité miesta hemoglobínu (červené krvné farbivo) a ostáva s ním trvalo spojená. Pacient preto nemôže ovplyvniť výsledky pár dní pred plánovaným vyšetrením.

Pomôže pacientom aj systému

Poisťovňa sa v roku 2017 dohodla aj so 120 všeobecnými lekármi pre dospelých, ktorí u svojich pacientov zisťovali, či nemajú cukrovku. Lekári odhalili 252 diabetikov a 246 prediabetikov. Tí o svojej chorobe nevedeli a za lekármi prišli s iným zdravotným problémom.

Vďaka včasnému skríningu môže lekár pacienta usmerniť, aby chorobe predišiel. Môže tiež odhaliť nástup choroby a jej komplikácie.

Pre poisťovne je zase výhodnejšie zachytiť ochorenie včas, než hradiť finančne náročnú liečbu komplikácií, ako sú postihnutia zraku, nervovej či obehovej sústavy alebo obličiek.

Dôvera preto lekárov na vyšetrenia GH motivuje aj finančne. S jednou skupinou lekárov už podpísala zmluvy, v ktorých je vyšetrenie GH jedným z kritérií. Podľa Mužika zároveň na tieto vyšetrenia nie sú limity.

Odporúčané články

Podávanie kubánskeho lieku zastavili, prípad pacienta s rakovinou preveria MZ sa snaží nastaviť systémové kroky pri probléme amputácií pre diabetickú nohu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X