Nigéria úspešne bojuje proti detskej obrne, ochorenie tam nezaznamenali už tri roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nigéria, ľudia, deti
Foto: ilustračné, SITA/AP

V Nigérii už tri roky nezaznamenali prípad detskej obrny. Mohla by sa tak zaradiť ku krajinám, kde sa podarilo toto ochorenie úplne odstrániť. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je to dramatická zmena oproti roku 2012, keď v krajne diagnostikovali viac ako polovicu všetkých prípadov obrny na svete.

Posledná africká krajina

Prvé kritérium pre vyhlásenie Nigérie za krajinu bez detskej obrny tak bolo splnené. WHO sa teraz musí uistiť, že v Nigérii existuje spoľahlivý kontrolný systém, aby sa vylúčila možnosť ďalších prípadov tejto choroby. Pre BBC to povedal predseda nigérijského výboru pre obrnu Tunji Funsho.

Nigéria je poslednou africkou krajinou, kde zaznamenali prípad detskej obrny. Stalo sa tak v severovýchodnom štáte Borno. Mimo Nigérie diagnostikovali posledný africký prípad tohto ochorenia v roku 2014 v Somálsku.

V nigérijskom štáte Borno blokovala očkovací program proti detskej obrne zlá bezpečnostná situácia. Ako jeden z dôvodov, prečo sa ochorenie podarilo dostať pod kontrolu, preto uvádzajú úspechy v boji proti militantnej skupine Boko Haram. Ďalšími sú politická a finančná podpora.

Vysoko infekčné ochorenie

Detská obrna je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Napáda nervový systém a v priebehu niekoľkých hodín môže spôsobiť úplné ochrnutie. Medzi počiatočné symptómy patria horúčka, únava, bolesti hlavy, zvracanie, strnulosť krku a bolesti končatín.

Jedna z 200 infekcií vedie k nezvratnému ochrnutiu. V prípade ochrnutia zomrie päť až desať percent nakazených po znehybnení dýchacieho svalstva.

V roku 2018 na svete potvrdili celkovo 33 prípadov detskej obrny v Afganistane a Pakistane. Práve tieto dve krajiny sú poslednými na svete, kde sa ešte ochorenie vyskytuje. V roku 1988 bolo pritom rozšírené ešte v 125 krajinách sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia