Nitrianska nemocnica získala nové prístroje na liečbu rakoviny krčka maternice

rakovina
Foto: ilustračné, GettyImages

Oddelenie radiačnej a klinickej onkológie Fakultnej nemocnice Nitra už môže využívať nový Fletcherov štandardný CT/MR aplikátor a gynekologický aplikátor

Fakultná nemocnica Nitra má nové prístroje slúžiace na liečbu onkologických ochorení žien metódou brachyterapie. Nitrianska humanitná spoločnosť Homo Nitriensis odovzdaním prístrojov zavŕšila päťročný projekt zbierania financií práve na tento účel.

Oddelenie radiačnej a klinickej onkológie už môže využívať Fletcherov štandardný CT/MR aplikátor a gynekologický aplikátor.

Ako informoval primár oddelenia Juraj Detvay, poskytnuté aplikátory budú využívať na liečbu gynekologických ochorení žien z Nitry a širšieho okolia.

Metóda liečby žiarením – brachyterapia – sa využíva pri rakovine krčka maternice, čo je jedno z najrozšírenejších gynekologických ženských ochorení.

Zbierať začali od roku 2013

Financie na prístroje začal dámsky klub s charitatívnym zameraním Homo Nitriensis združovať ešte na vianočných trhoch v decembri 2013.

Kúpu aplikátorov konzultoval od zrodu myšlienky až po jej realizáciou s primárom Detvayom.

„Za päť rokov sme zrealizovali množstvo charitatívnych podujatí, ako boli mestské plesy, krojované majálesy, módne prehliadky a besedy so zaujímavými ľuďmi, z ktorých výťažok sme venovali na tento účel. Tento a tiež ostatné zaujímavé charitatívne projekty sa podarilo zrealizovať hlavne vďaka členkám Homo Nitriensis, ktoré pracujú nezištne formou dobrovoľníckej činnosti,“ uviedla prezidentka Homo Nitriensis Margita Štefániková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica Nitra