Nová ministerka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrea kalavská
Foto: SITA / Diana Černáková

Dva roky chodila do práce na ministerstvo zdravotníctva. Bude aj naďalej, ale zmenila kanceláriu a na stole jej toho bude pristávať viac ako doteraz.  Andrea Kalavská, po štvrtku bývalá štátna tajomníčka a súčasná ministerka zdravotníctva.

Ako sa na ňu dívajú tí, s ktorými bude prichádzať do kontaktu?

Andrea Kalavská nie je nové meno. Práve o to, že ju už poznajú, opierajú svoju kritiku sestry, komora aj odbory, ako aj jedna časť všeobecných lekárov.

Niektorí ju odmietajú

Predstavitelia SKSaPA viackrát rokovali so štátnou tajomníčkou Andreou Kalavskou, no pod jej vedením sa opakovane utvrdili v tom, že jej rozhodnutia neovplyvňuje odborná a vecná argumentácia, ale politický vplyv a vplyv záujmových skupín.

„Vo svojom rozhodovaní nepreukázala rešpekt a dôveru vo výsledky a najmä význam ošetrovateľskej starostlivosti v systéme, ktorú naďalej vníma ako jej podružnú a nie integrálnu, neoddeliteľnú súčasť,“ vysvetlila komora.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Kalavskú odmieta, pretože jej vytýka vývoj v rezidentskom programe. „Po dvoch rokoch nekompetentného vedenia a trvalých politických deformácií oboch projektov na MZ SR je rezidentský program vecne aj organizačne veľmi výrazne poškodený,“ píše SVLS.

Nie celý rezort však pristupuje k novej ministerka odmietavo hneď od začiatku.

Pacienti: Skúsenosť je výhodou

Je výhodou, že nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nenastupuje „do rozbehnutého vlaku“ ako nováčik, ale ako štátna tajomníčka je od začiatku pri pripravovaných a realizovaných zmenách. Uviedla to prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová.

„Či už sú to napríklad obmedzenie reexportu, či novela zákona o úhrade liekov, nákup nemocničných postelí, ktoré boli z pohľadu pacienta dôležitými krokmi vpred. V jej garancii bola aj príprava zákona o dlhodobej starostlivosti, čo je roky ignorovaná oblasť, ktorá trápi ľudí a zaslúži si riešenie,“ vyjadrila sa prezidentka.

Z pohľadu problémov pacientov v praxi to ušetrí podľa Lévyovej politikmi rado vyberaných 100 dní pre novú (vládu) ministerku na oboznámenie sa s prioritami v rezorte.

Asociácia dúfa, že ministerstvo pod vedením Kalavskej bude plynulo pokračovať v ňom komunikovaných projektoch.

„Aktuálne očakávame doriešenie praktických dopadov novely zákona o úhrade liekov, ale veríme, že pani Kalavská dotiahne ako ministerka čo najviac z avizovaných priorít – či už je to definícia štandardov terapeutických postupov, elektronické zdravotníctvo, ale z nášho pohľadu by to bola najmä jasná definícia nároku pacienta,“ konštatovala Lévyová.

Asociácia tiež očakáva, že o dva roky budú v spomínaných oblastiach konkrétne návrhy, v tom optimálnom prípade už na úrovni platných zákonov.

INEKO: Ministri ako na bežiacom páse

Ako upozornil analytik INEKO Dušan Zachar, posledný minister zdravotníctva, ktorý vydržal vo vláde celé 4-ročné funkčné obdobie, bol Rudolf Zajac. (V skutočnosti aj jemu skrátili funkčné obdobie predčasné voľby, pozn. red.)

„Odvtedy sa to na tomto poste strieda ako na bežiacom páse, čo určite nevytvára dobrý obraz o kontinuite a o tom, že zdravotníctvo má byť prioritou. Je škoda, že minister Drucker zišiel z polcesty a nedokončí svoje plány v zdravotníctve. Nie je to dobrá správa pre vyvodzovanie zodpovednosti. Bude niesť nová ministerka celý diel zodpovednosti za predošlé Druckerove rozhodnutia a nominácie? To je veľmi otázne,“ reagoval analytik.

Na druhej strane je podľa Zachara dobré, že štafetu preberie osoba, ktorá bola účastná na činnosti ministerstva počas ministrovania Tomáša Druckera, preto sa nebude musieť s ministerstvom a agendou nanovo zoznamovať a bude môcť plynule pokračovať v nedokončenej práci svojho predchodcu.

Kto je nová ministerka?

„Podľa nás by nová ministerka mala pokračovať v rozbehnutých projektoch, keďže času na vymýšľanie niečoho zásadne iného alebo nového tu už v druhej polovici volebného obdobia nie je. Treba dokončiť, čo sa dokončiť dá. Nie je toho málo. Zároveň by sme ocenili, keby ministerka zdravotníctva pokračovala v nastúpenom trende dobrej komunikácie a dátovej otvorenosti voči verejnosti,“ uviedol odborník INEKO.

Lekári: Snáď bude komunikovať

Všeobecná lekárka, expertka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) na eHealth, Jana Bendová verí, že nová ministerka bude naklonená komunikácii tak, ako bol Drucker.

„Pán minister Drucker bol známy tým, že naozaj komunikuje so zdravotníckymi pracovníkmi a snaží sa riešiť ich požiadavky. Verím, že toto zostane zachované. Pán minister nebol z oblasti zdravotníctva, čo sme spočiatku chápali ako nevýhodu, ale bol krízovým manažérom. Situácia sa mení tým, že doktorka Kalavská nie je krízový manažér, zdravotníctvo pozná dôkladne, zvnútra,“ zhrnula.

Zástupkyňa SSVPL verí, že v témach nájdu spoločnú reč.

Má aj priaznivcov

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marian Petko poznamenal, že s Kalavskou ako štátnou tajomníčkou sa stretávali veľmi často, nikdy neodmietla rokovania.

„Práve naopak, riešili sme aj niektoré závažné veci, čo sa týka vzdelávania, rezidentského programu lekárov, vzdelávania sestier, urgentné príjmy, ktoré sa potom prenášali do odvetvovej tripartity. Z hľadiska komunikácie sme s ňou mali dobrú skúsenosť. Dosť často sme nachádzali spoločnú reč, otázkou je dotiahnutie záverov, o ktorých sme diskutovali,“ povedal.

Prezident ANS dúfa, že sa nebudú otvárať nové témy a projekty, pretože ich už je dosť veľa.

Slovenská lekárnická komora víta nomináciu Kalavskej na pozíciu ministerky zdravotníctva. Jej doterajšie pôsobenie v pozícii štátnej tajomníčky je podľa lekárnikov zárukou kompetentného vedenia rezortu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAOPP Asociácia na ochranu práv pacientovINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyOZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiekSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSVLS Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska