Nové infekcie v Japonsku rýchlo klesajú, po dlhých mesiacoch nepodľahol koronavírusu ani jeden človek

Virus Outbreak Japan
Japonsko začína s postupným uvoľňovaním opatrení. Foto: archívne, SITA/AP

Japonsko v pondelok za predošlý deň nenahlásilo ani jeden prípad úmrtia na ochorenie COVID-19. Je to prvý raz po pätnástich mesiacoch, čo v krajine nezaznamenali ani jedno úmrtie po nákaze koronavírusom, keďže počet infekcií rýchlo klesá.

Predstavitelia japonského zdravotníctva v pondelok uviedli, že za predchádzajúci deň na COVID-19 nikto nezomrel. Naposledy sa to v krajine stalo 2. augusta minulého roka. Pandémia si v Japonsku doteraz vyžiadala 18 310 životov.

Delta variant kulminoval v lete

Japonsko zažilo niekoľko vĺn pandémie. Motorom vlny, ktorá krajinu zasiahla počas leta, bol delta variant koronavírusu a denný počet infekcií počas nej kulminoval na úrovni približne 25-tisíc.

Viac o téme: Koronavírus

Denný počet nákaz začal klesať v septembri. Podľa expertov to bolo výsledkom pokroku vo vakcinácii a tiež rozsiahleho nosenia rúšok a používania dezinfekcie.

Postupne uvoľňujú opatrenia

Vakcinácia sa v Japonsku síce začala pomaly, ale v júni sa zrýchlila a teraz je úplne zaočkovaných už takmer 74 percent populácie. Vláda chce v decembri odštartovať očkovanie posilňujúcou dávkou vakcíny a zabezpečiť si novo vyvinuté lieky proti ochoreniu COVID-19.

Japonsko postupne rozširuje uvoľňovanie obmedzení na spoločenské a ekonomické aktivity, hoci experti upozorňujú, že uvoľňovanie reštrikcií nemá byť príliš rýchle.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom