Novela, ktorá zvýhodňuje očkovaných, bez vyhlášky hygienikov a aktualizácie COVID automatu nič nemení

Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Parlament v nedeľu schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá zvýhodňuje očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Aj keď nie v takej forme, ako ju pôvodne navrhoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Plánoval, že nezaočkovaní si budú musieť sami platiť PCR testy, ktoré budú potrebovať pre využívanie rôznych služieb či cestovaní. Táto verzia však v Národnej rade SR neprešla.

Aj v upravenej podobe je však hlavným cieľom novely zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb aj počas pandémie. Novela samotná detaily neuvádza, no Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dáva možnosť podmieniť napríklad návštevu reštaurácie potvrdením o očkovaní.

Nová vyhláška

Novela zákona začne platiť v deň vyhlásenia v Zbierke zákonov, čo môže byť v najbližších dňoch. Aj preto už ÚVZ pracuje na novom znení vyhlášky, ktorú plánuje vydať ešte v priebehu tohto týždňa, ako portál vZdravotníctve.sk informoval Marek Eliáš.

Zatiaľ sa však zameriava skôr na hranice. „Úrad verejného zdravotníctva SR vypracuje novú vyhlášku, ktorá zohľadní, aby sa pendleri mohli pri prechode cez hranice preukazovať aj negatívnym výsledkom antigénového testu,“ uviedol Eliáš.

Dodal, že túto zmenu bude ešte potrebné technicky implementovať do systému eHranica, čo si vyžiada pár dní. Pripomenul tiež, že kým sa tak stane, pri prechode cez štátne hranice platia súčasné pravidlá.

Najväčšia zmena v súvislosti s novelou zákona sa ale týka možností využívania rôznych služieb, to však zatiaľ obyvatelia Slovenska nepocítia vzhľadom na aktuálnu pozitívnu epidemiologickú situáciu.

Využívanie služieb

Až keď sa zhorší a tretia vlna naplno vypukne, bude mať hlavný hygienik SR Ján Mikas možnosť „využiť“ novelu zákona a sprísniť tak nariadenia pre Slovákov.

Nielen zaočkovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, ale aj ľudia s negatívnym testom budú môcť využívať služby niektorých prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené.

Keďže sa momentálne riadime COVID automatom, na celom Slovensku je platná jediná epidemiologická povinnosť, a to nosenie rúška v interiéri spoločných priestorov a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

To sa však môže čoskoro zmeniť, záleží to od viacerých parametrov, ktoré COVID automat aktuálne sleduje.

COVID automat

Podľa aktuálne stále platného zverejneného manuálu ku COVID automatu sa pri posudzovaní epidemiologickej situácie berú do úvahy štyri ukazovatele. Prvou je sedemdňová incidencia, ktorá predstavuje počet pozitívnych prípadov za sedem dní na 100-tisíc obyvateľov.

Ďalej sa sleduje počet vykonaných PCR testov a ich pozitivita, následne počet akútnych hospitalizovaných pacientov na národnej úrovni. Posledným faktorom, na základe ktorého sa rozhoduje, je efektívne reprodukčné, respektíve rastové číslo, ktoré vypovedá o tom, koľko ľudí nakazí jedna osoba.

Pokiaľ tri zo štyroch vymenovaných indikátorov dosiahnu stanovený limit na celonárodnej úrovni, tak sa celá republika riadi opatreniami na celonárodnej úrovni a prechádza do príslušného stupňa varovania. To isté platí aj pre jednotlivé okresy.

Málo pružný

COVID automat má na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR. Odborníci rezort už dlhšie nabádajú, aby sa upravil. Podľa slov kritikov je málo pružným nástrojom.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že odborníci na ministerstve zdravotníctva aktuálne pracujú na aktualizácii COVID automatu a po jeho finálnom spracovaní budú verejnosť informovať o detailoch.

„Chceme, aby mala verejnosť komplexné finálne informácie. Ešte sa o materiály rokuje a môže prejsť zmenami. Nakoľko nechceme verejnosť miasť, budeme informovať až následne,“ dodala Eliášová.

Nateraz teda nie je jasné, koľko COVID pozitívnych prípadov bude znamenať zhoršenie epidemiologickej situácie, a tým pádom nie je jasné ani to, odkedy, kde konkrétne a či vôbec niekedy a niekde budú očkovaní zvýhodňovaní oproti neočkovaným.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasMarek EliášVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR