Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian Kollár
Foto: SITA / Marek Mrviš
4. 04. 2017 13:01 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Novú UNB by mal podľa lekárskej komory prevádzkovať štát, nie koncesionár

Jedinou a efektívnou cestou novej UNB je podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára štátom garantovaná príprava, výstavba a od začiatku jej vlastné prevádzkovanie.

Slovenská lekárska komora (SLK) víta rozhodnutie ministerstva zdravotníctva postaviť novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave (UNB) v lokalite Rázsochy, oproti pôvodne navrhovanému variantu na Patrónke.

Ako však povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident SLK Marian Kollár, komora považuje zvolený hybridný model, v ktorom štát celý projekt výstavby novej UNB financuje, ale dozor a kontrolu nad jeho výstavbou dá súkromnému koncesionárovi, za nevýhodný.

„Pridelená výstavba a následne prevádzkovanie novej UNB koncesionárom (manažérom zdravotnej starostlivosti) tým vyjadruje preukázateľné zlyhávanie štátu vo svojej funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice,“ povedal Kollár.

Podľa prezidenta SLK ide aj o nepriamu dehonestáciu kvality a úrovne riadiacich pracovníkov v SR, keď sa hľadá spása v zahraničných manažéroch. „Sme presvedčení, že na Slovensku je dosť erudovaných a vyškolených manažérov v zdravotníctve,“ dodal Kollár.

Jedinou a efektívnou cestou novej UNB je podľa Kollára štátom garantovaná príprava, výstavba a od začiatku jej vlastné prevádzkovanie.

„Univerzitná nemocnica nie je komerčný podnik, ale ide o prevádzku so zdravotnou starostlivosťou a s pedagogickou a vedecko-výskumnou bázou, s očakávaním najvyššej kvality na Slovensku, pre všetkých pacientov tohto štátu,“ poznamenal prezident SLK.

SLK chce byť pri tvorbe projektu

Komora žiada, aby spolu s ďalšími odbornými spoločnosťami, boli pri ďalšej tvorbe projektu, konzultovala sa s nimi filozofia, stratégia a aj realizácia novej UNB. Slovenská lekárska komora nesúhlasí, aby bola Nemocnica s poliklinikou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke, na Antolskej ulici, samostatnou mestskou nemocnicou.

Komora zásadne nesúhlasí s navrhovaným spôsobom manažovania zdravotnej starostlivosti, ktorú si štát obstará na účel výstavby a najmenej päť rokov prevádzky nemocnice. „Sme za to, že nemocnicu má prevádzkovať štát a firma na výstavbu bude len ako konzultant,“ argumentoval Kollár.

Lekári poukazujú aj na to, že lôžková kapacita podobných nemocníc v Európe býva väčšia, čo podľa nich nie je megalomanstvo, ale nevyhnutnosť. „Vzhľadom na zvýšený počet medikov sa javí stavať novú UNB po 130 rokov s necelými 600 posteľami ako nedostatočné,“ apeluje Kollár. UNB by mala byť podľa neho aj s oddeleniami komplexnejšia, a preto počet oddelení, ako i stav postelí vníma ako poddimenzovaný.

Odporúčané články

UNB plánuje zamestnať v priebehu troch týždňov dvadsať Ukrajincov Lekárska komora vyzvala ministerku a premiéra, aby riešili alarmujúcu situáciu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu Foto: Žene hrozí rok za mrežami, v obchodnom dome našla peňaženku a nechala si ju Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X