Nový predseda úradu pre dohľad by mal splniť nové kvalifikačné predpoklady

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Ministerka zdravotníctva pripravila novelu, kde upravuje kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ministerstvo zdravotníctva do pripomienkového konania predložilo novelu zákona o zdravotných poisťovniach.

Novela rozširuje predpoklady o oblasti požadovanej praxe, a to o oblasť informačných technológií, poskytovania zdravotníckych dát a poskytovania informačných služieb v oblasti lekárskych vied a zdravotníctva.

Povinnosti úradu pre dohľad

„Účelom predloženého návrhu zákona je reakcia na vzniknutú situáciu, ktorá môže vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch osoby na výkon funkcie predsedu úradu pre dohľad,“ uvádza sa v materiáli.

Novelou sa zároveň zavádzajú nové povinnosti poskytovateľov záchraniek, prostredníctvom ktorých bude úrad pre dohľad schopný v prípade neúspešnosti výberového konania alebo zrušenia povolenia poskytovateľovi záchraniek zabezpečiť kontinuitu poskytovania záchrannej zdravotnej služby v jednotlivých sídlach staníc záchrannej zdravotnej služby.

ÚDZS ako nezávislá inštitúcia vykonávajúca dohľad nad verejným zdravotným poistením a dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti okrem iného vyhlasuje výberové konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, zriaďuje komisiu na výberové konanie o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby a vydáva povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Haško odstúpil z funkcie

V súčasnosti už bývalý predseda úradu pre dohľad Tomáš Haško začiatkom októbra oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pritom tri dni predtým informovala, že sa rozhodla podať návrh na Haškovo odvolanie, a to pre výberové konanie na ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Ako vtedy uviedol Haško, išlo o jeho osobné rozhodnutie, nevedel podľa jeho slov vecne a konštruktívne reagovať na ataky.

„Nechcem pripustiť, aby profesionalita zamestnancov úradu bola degradovaná a spochybňovaná tými, ktorí či už vedome alebo nevedome hrubo zavádzajú verejnosť a šíria nepravdivé informácie,“ skonštatoval Haško. Úrad podľa Haška uskutočnil výberové konanie na záchranky plne v súlade s pravidlami definovanými zákonom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáTomáš Haško
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou