Nový prístroj pomôže v banskobystrickej nemocnici pacientom s cystickou fibrózou

prístroj na diagnostiku porúch dýchania v spánku
Prístroj na diagnostiku porúch dýchania v spánku Foto: FNsP FDR

Oddelenie pneumológie a ftizeológie FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica dostalo dva nové prístroje v hodnote 10-tisíc eur. Skvalitnia liečbu pacientov s cystickou fybrózou a zlepšia diagnostiku spánkových porúch.Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Prvý z prístrojov je určený na odhlienenie dýchacích ciest aktiváciou hlienu predovšetkým z dolných častí pľúc u pacientov so sťaženým vykašliavaním. Pomôže najmä pri diagnózach ako cystická fibróza alebo chronická obštrukčná choroba pľúc.

Liečba prebieha prostredníctvom jednotlivých terapií a aplikuje ju fyzioterapeut.

Prístroj na odhlieňovanie pľúc
Prístroj na odhlieňovanie pľúc Foto: FNsP FDR

Takéto prístroje zatiaľ nemali

Druhý prístroj bude slúžiť na diagnostiku porúch dýchania v spánku. Prístroj sa pacientovi pripevní počas spánku na prst ruky a bude u neho zaznamenávať nasýtenosť krvi kyslíkom, pulzovú frekvenciu, odhalí možné „chrápanie“ či krátkodobé zástavy dýchania.

Analýza nameraných parametrov pomôže lekárovi zistiť pravdepodobnú príčinu stavu a odporučiť ďalší postup liečby alebo potrebu doplňujúcich vyšetrení.

Prístroje darovala nemocnici spoločnosť Forum Technologies, a.s. „Týmito prístrojmi naše oddelenie doteraz nedisponovalo. Dovybavenie oddelenia opäť zvýši kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom s ochoreniami pľúc,“ uviedol primár oddelenia Juraj Mazal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Mazal
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaForum Technologies