Nový prístup k liečbe cukrovky je nádejou na výrazné zlepšenie kvality života diabetikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka, diabetes
Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných asi 370-tisíc pacientov s cukrovkou a podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 až 150-tisíc ľudí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nový prístup k liečbe cukrovky je nádejou na výrazné zlepšenie kvality života diabetikov. V stredu o tom informovali na tlačovej konferencii Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS), Slovenská diabetologická asociácia (SDA) a Zväz diabetikov Slovenska pri príležitosti Svetového dňa diabetu. Ako uviedli, na Slovensku s diabetom bojuje takmer 360-tisíc ľudí. Diabetikov okrem zvýšeného cukru v krvi trápia najmä chronické sprievodné komplikácie, ktoré sú hlavnou príčinou ich zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti.

Nový, multifaktoriálny prístup k liečbe diabetu je zameraný okrem znižovania cukru v krvi aj na liečbu sprievodných komplikácií,“ informoval podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner. Ako dodal, výskum v posledných štyroch rokoch zaznamenal obrovský pokrok, čo dáva nádej na zlepšenie kvality života diabetikov.

Niektoré lieky, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre úpravu vysokých hladín glykémie, preukázali aj významné kardiovaskulárne benefity. „Liečba viedla k významnému zníženiu úmrtnosti, významnému zníženiu rizika cievnej mozgovej príhody, zníženiu rizika infarktu myokardu ako aj významnému zlepšeniu prejavov srdcového zlyhávania,“ uviedol Zbynek Schroner.

Výskyt diabetu celosvetovo narastá

Ako uviedli spoločnosti, diabetes je pandémiou tretieho tisícročia a patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie. Predpokladá sa, že na celom svete má diabetes takmer 425 miliónov ľudí, každých desať sekúnd diagnostikujú diabetes trom ľuďom.

Ak bude súčasný trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600-tisíc ľudí s diabetom. To znamená, že v priemere u nás pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne. Významnú úlohu pri zvládaní diabetu zohráva samotný diabetik a jeho životný štýl, dokáže ovplyvniť priebeh choroby až z 80 percent.

„Výskyt diabetu celosvetovo neustále narastá. Veľké percento je však aj nediagnostikovanej cukrovky, najmä 2. typu, ktorá nemusí mať žiadne príznaky. Väčšina diabetikov má cukrovku 2. typu, je ich viac ako 90 %. Prevažná časť týchto pacientov je starších, no už aj na Slovensku vek, keď sa manifestuje diabetes 2. typu, klesá do mladších vekových skupín,“ informoval podpredseda SDS.

Budú musieť doplácať za lieky

Hlavný odborník pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Ľubomír Barák informoval, že u mladých ľudí a detí sa obyčajne vyskytuje diabetes 1. typu.

Až 95 percent je typu jeden, z celkového počtu 1605 detí má dnes 2. typ iba 37 detí,“ povedal Ľubomír Barák. Ako uviedol, v rámci pediatrie je situácia nelichotivá, pretože je uvoľnený iba jeden typ lieku, a to iba od 16. roku. Tým je sťažená celá liečba detí mladších ako 16 rokov. „Snažíme sa, aby sme aj my mohli využívať niektoré z antidiabetík,“ dodal Barák.

Predseda pacientskej organizácie Zväz diabetikov na Slovensku Jozef Borovka upozornil, že niektorí pacienti s diabetom budú musieť za lieky doplácať až 100 eur. „Následne pacient, ktorý si to nemôže dovoliť, niektoré lieky neužíva, čím neguje liečbu. Ochrana práv našich pacientov je veľmi dôležitá,“ uzavrel Jozef Borovka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BorovkaĽubomír BarákZbynek Schroner
Firmy a inštitúcie Slovenská diabetologická asociácia (SDA)Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS)Zväz diabetikov na Slovensku