Na nemocnice sa valí ďalší problém. Ľudí prosí o pomoc aj minister zdravotníctva

Darovanie krvi
Nemocnice už nemajú problém len s nedostatkom zdravotníkov, ale najnovšie im chýba aj krv. Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Nemocnice už nemajú problém len s nedostatkom zdravotníkov, ale najnovšie im chýba aj krv pre pacientov. V dôsledku pandémie totiž poklesol počet darcov krvi. Upozorňujú na to samotné zdravotnícke zariadenia, ale aj Národná transfúzna služba SR (NTS)Ministerstva zdravotníctva SR.

„Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Nedostatok najmä krvnej skupiny A

NTS vydala výzvu na darovanie krvi už začiatkom novembra z dôvodu poklesu darcov krvi na odberových pracoviskách. Cieľom bola mobilizácia pravidelných darcov, ale tiež prvodarcov k darovaniu krvi.

Nemocnice a NTS pociťujú najmä nedostatok krvnej skupiny A, ktorú má najviac ľudí, ako aj všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

Chýba tisíc darcov

Šesťdesiat percent darcov daruje krv tri až štyrikrát ročne, čo však stále nie je dosť. Najväčším problémom je, že aj keď záujemcov o darovanie môže byť veľa, časť z nich zo zdravotných dôvodov krv darovať nemôže. Teraz je však darcov kvôli pandémii nového koronavírusu ešte menej.

„Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám cca 1 000 darcov,“ vysvetľuje Renáta Dundová, generálna riaditeľka NTS.

Darcov potrebujú, aby boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili tak objednávky. Nedostatok krvi znamená ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe.

Ústavné zdravotnícke zariadenia potrebujú doplniť zásoby krvi hlavne pre pacientov, u ktorých dochádza k veľkým stratám krvi. Ide napríklad o onkologických pacientov, matky s ťažkým pôrodom či akútne úrazy.

O pomoc prosia aj nemocnice

Viaceré nemocnice po celom Slovensku zverejňujú výzvu na darovanie aj vo vlastnej réžii. Aj hematologicko-transfúziologické oddelenia nemocníc siete Svet zdravia pri príležitosti dňa študentstva oslovilo mladých, aby prišli darovať krv.

„Prevetraj svoje krvinky! Ide o život.“ Pod týmto heslom prosia nielen študentov vysokých škôl o pomoc. Jana Fedáková zo Sveta zdravia upozorňuje, že z epidemiologických dôvodov je potrebné sa na darovanie krvi objednať telefonicky.

Rovnako na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Certifikát už nie je potrebný

Darcovia krvi doteraz mohli vstúpiť na pracovisko až po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek.

„Povinnosť preukazovania sa negatívnym certifikátom alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek Vyhlášky ÚVZ zanikla dňom 16. novembra,“ upozorňuje Martina Frigová z NTS. Proces sa tak zjednodušil.

Stále je však povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a vyplnenie tzv. checklistu. Každý darca má možnosť telefonicky sa objednať na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS, pričom pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana FedákováMarek KrajčíMartina FrigováRenáta Dundová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNTS Národná transfúzna služba SRSvet zdravia