Nový vírus sa prenáša z človeka na človeka, potvrdili vedci

Koronavírus, ochorenie
Foto: ilustračné, Getty images

Nový koronavírus, ktorý sa šíri v Číne a dostal sa aj do zahraničia, sa prenáša z človeka na človeka. Potvrdil to v pondelok šéf vládneho tímu odborníkov, pneumológ Čung Nan-šan, ktorého citovali štátne médiá.

Podľa neho dvaja ľudia z provincie Kuang-tung, u ktorých vírus našli, sa ním nakazili od príbuzných.

Noviny China Daily zase informovali, že testy na vírus mali pozitívne aj niektorí zdravotnícki pracovníci.

Šíri sa už aj do iných miest v Číne

Správa o prenose koronavírusu, ktorý spôsobuje zápal pľúc, prišla po tom, čo čínske úrady oznámili prudký nárast prípadov, ktorých už je v krajine viac ako 200.

Úrady v meste Wu-chan, odkiaľ sa vírus začal šíriť, v pondelok oznámili, že tam potvrdili ďalších 136 prípadov nákazy. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 198. Traja pacienti zomreli.

Po prvý raz však vírusovú nákazu hlásili aj z iných čínskych miest – päť prípadov sa objavilo v Pekingu a 14 v provincii Kuang-tung, informuje televízia CCTV.

Čung uviedol, že spomínaní dvaja pacienti z Kuang-tungu necestovali do Wu-chanu, ale ochoreli po tom, čo sa z mesta vrátili členovia ich rodiny, uvádza China Daily. V iných častiach krajiny vrátane Šanghaja a provincií S’-čchuan a Jün-nan zaznamenali sedem podozrivých prípadov nákazy.

Zahraničie zvýšilo obozretnosť

Najmenej tri prípady nákazy hlásia už aj Thajsko a Japonsko, kde vírus identifikovali u ľudí, ktorí sa vrátili z Číny. V pondelok oznámila svoj prvý prípad aj Južná Kórea, kde mala pozitívne testy 35-ročná Číňanka z Wu-chanu.

Prinajmenšom šesť ázijských krajín začalo v súvislosti s vírusom na letiskách kontroly prichádzajúcich cestujúcich zo strednej Číny. Podobné opatrenia zaviedli na troch letiskách aj Spojené štáty. Cestovanie je v posledných dňoch v Číne neobyčajne intenzívne, keďže s nadchádzajúcim čínskym novým rokom veľa ľudí cestuje v rámci krajiny i mimo nej.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok vyzval vládu, aby podnikla všetky možné kroky v boji proti nákaze. „Stranícke výbory, vlády a relevantné úrady na všetkých úrovniach by mali uprednostniť životy a zdravie ľudí,“ povedal Si.

Prezident nariadil vládnym úradom, aby okamžite zverejnili informácie o víruse a prehĺbili medzinárodnú spoluprácu. Ako uviedol hovorca ministerstva zahraničia Keng Šuang, Čína upozornila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a ďalšie relevantné krajiny a regióny a je s nimi v úzkom kontakte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom